JUNIOR INTER SCHOOL ACTIVITIES


22.08.19 TAPS FEST 2019 held at Army Public School, Dhaula Kuan

TAPS FEST 2019 was held at Army Public School, Dhaula Kuan on 22 August 2019. The details of the participants are as follows:


LOGO MANIA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SIA CHOUDHARY W-16166 IV-A S
2 VARNIKA JAIN W-15084 III-D G
SPIN A YARN
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANUSHKA VERMA W-13023 V-A S
2 MAANYA VERMA W-14085 IV-B Y
WARLIOMACHE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NYSA PUNIA W-19223 IV-E B
2 AANYA SINGH W-13001 V-E B
SYMPOSIA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 GAURANG KHERA W-17133 V-A B
2 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B S

09.08.19 Panoramique 2019 held at G.D Goenka Public School, Model Town

Panoramique 2019 was held at G.D Goenka Public School, Model Town on 09 August 2019. The details of the participants are as follows:


FM GAGA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 VIVAAN WAHI W-19098 II-D G
2 AADYA BALI W-15103 III-A B
3 ARSHIYA JAIN W-15003 III-B K
4 VARNIKA JAIN W-15084 III-D G
ART: UNANIMITY
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAISHA ARYA W-14077 IV-D N
2 ANUSHKA VERMA W-13023 V-A S
3 ANSHIKA KAPOOR W-13017 V-E S
WHAT I ASPIRE TO BE - MY AMBITION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AMYRA GUPTA W-18302 PREP-C G
POEM RENDITION-MY COUNTRY MY PRIDE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ISHIKA BATRA W-17022 I-D S
2 RUHANI LAKRA W-17042 I-D Y

09.08.19 Patriotic Dance Competition held at Rosary Sr. Sec School, Kingsway Camp

Patriotic Dance Competition was held at Rosary Sr. Sec School, Kingsway Camp 09 August 2019. The details of the participants are as follows:


PARTRIOTIC DANCE COMPETITION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MEHAREEN KAUR W-18112 V-C N
2 PARI VOHRA W-13057 V-B K
3 PAKHI GOYAL W-14049 V-D Y
4 AANYA SINGH W-13001 V-E B
5 ANUSHKA MARWAH W-18252 V-E Y
6 NIHARIKA ARYA W-13051 V-A K
7 NAVYA VAID W-18115 V-E B
8 TANISH GUPTA W-13087 V-E K
9 DAKSH SHARMA W-13034 V-A N
10 SIDDHANT SHARMA W-13039 V-D K
11 EDHA PANDEYA W-13035 V-D S
12 KANISHKA SHARMA W-13161 V-E S

09.08.19 Show & Tell held at Doon Public School, Paschim Vihar

Show & Tell was held at Doon Public School, Paschim Vihar on 09 August 2019. The details of the participants are as follows:


SHOW & TELL
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KARTIK DUGGAL W-18158 PREP-A G

26.07.19 Crossroads 2019 (Tech Attire) held at Darbari Lal DAV Model School

Crossroads 2019(Tech Attire) was held at Darbari Lal DAV Model School on 26 July 2019. The details of the participants are as follows:


JINGLE AND LAUGH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 REYANSH ARORA W-17009 I-C K
2 SAESHA GULATI W-16151 III-A N
3 DIVYAM SHARMA W-15031 III-A B
PLAY O POEM
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KRISHIV KOCHAR W-18103 VI-C B
2 SETUJA GUPTA W-12096 VI-C Y
3 SAKSHAM GOEL W-12090 VI-B Y
BATTLE OF WORDS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAISHA SINGH W-11101 VII-A Y
2 AISHANYA SANGWAN W-10031 VIII-C B
PERSONANCE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KASHISH PATNI W-16170 VIII-A G
2 SHREYA CHOUDHARY W-19268 XI-E N
3 BHAVIKA GUPTA W-17214 XI-D S

26.07.19 ‘RISING SPIRIT’ held at SHAH INTERNATIONAL SCHOOL, PASCHIM VIHAR

Several competitions were held at Shah International School on 26 July 2019 as part of ‘RISING SPIRIT’. The details of the participants are as follows:


RANG MANCH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MEHREEN KAUR W-18112 V-C N
2 SAANVI BHARDWAJ W-18121 V-C B
3 ADITYA GOEL W-13139 V-D B
4 EDHA PANDEYA W-13035 V-D S
5 PRATHAM KAPOOR W-18146 V-B G
6 DHRUVIKA MITTAL W-18111 V-C K
7 MAANYA VERMA W-14085 IV-B Y

INNOVATIVE DRAPES
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PARI VOHRA W-13057 V-B K

25.07.19 & 26.07.19 UNNAT 2019 held at Indraprastha World School, Paschim Vihar

UNNAT 2019 was held at Indraprastha World School, Paschim Vihar on 25 July 2019 and 26 July 2019. The details of the participants are as follows:


CHATURKARITA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAVYA SINGH W-19113 IV-E S
2 SIA CHOUDHARY W-16166 IV-A S
3 SAI KRITI KALRA W-16189 IV-A Y
4 EVAN KHANNA W-14106 IV-A K
5 GAURANG KHERA W-17133 V-A B
BRIDGE BUILDING CHALLENGE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANUSHKA VERMA W-13023 V-A S
2 RITIKA GAUR W-13123 V-A K
3 ISHAANVI MITTAL W-14076 IV-C K
4 SAISHA ARYA W-14077 IV-D N
CLUB IT UP
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANSHIKA KAPOOR W-13017 V-E S
2 VENYA AGGARWAL W-12111 VI-B K
3 SHAIVI PATHAK W-18105 VI-B K
TUX TECH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 VEDANT SARASWAT W-14094 IV-D K
2 RUSHIL CHOPRA W-15069 III-C K
MIME ACT
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PRABHA GUPTA W-12072 VI-B Y
2 MYRA SAREEN W-18194 VI-B G
3 MANNAT DABAS W-12113 VI-B S
4 GEETANSHI W-12038 VI-A G
5 ANVI VERMA W-12014 VI-E G
6 MANSHA SACHDEVA W-12058 VI-C N
7 ANUSHREE VASHISTH W-16256 VI-C B
8 JASPREET KAUR W-12042 VI-E Y
LOGO TECH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHUBHAM SHARMA W-18202 V-B N

19.07.19 ‘EXPRESSIONS’ held at ARMY PUBLIC SCHOOL, SHANKAR VIHAR

Several competitions were held at Army Public School on 19 July 2019 as part of ‘EXPRESSIONS’. The details of the participants are as follows:


JUNGLE JAMBOREE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AADYA BALI W-15103 III-A B
2 SAISHA ARYA W-14077 IV-D N
3 AADYA BALI W-13057 V-B K

CHUTKIYON MEIN KAHANIYAN
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KINJAL GUPTA W-17132 V-C Y
2 DHRUVIKA MITTAL W-18111 V-C
K
3 GAURANG KHERA W-17133 V-C B
4 HARSHIT BANSAL W-13130 V-E N
5 SAIKRITI KALRA W-16189 IV-A Y

ASSEMBLAGE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ARAHAN SINGH W-13022 V-B N
2 VIJVAL GUPTA W-14101 IV-E N

GEOWORL
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ASHNA W-15018 III-A Y
2 ISHANVI MITTAL W-14076 IV-C K
3 MANSI SHARMA W-13053 V-D B

CLOTHES MAKETH A MAN
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ADITYA GOEL W-13139 V-D B
2 ISHITA CHAUDHARY W-16162 V-A N

04.05.19 ZENITH 2019 MAHARAJA AGRASEN SCHOOL

Zenith was held at Maharaja Agrasen School on 4 May 2019. The details of the participants are as follows:


CAVALCADE- ANCIENT COSTUME
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PARNIKA NANGIA
W-18183 PREP-C K
TOY STORY- INDIGENOUS TIMES
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHUBHAY AHUJA
W-18033 PREP B
K
CARNIVAL CRAZE- GLOBAL FESTIVAL
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AARNA GUPTA
W-17068 I-B G
2 AMYRA GUPTA
W-17014 I-C G
3 MANRAJ SINGH SETHI
W-17006 I-D Y
4 SIA SINGH
W-18325 I-A B
KITE KONNECT
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 GEET GOEL
W-16068 II-A G
2 AASHNA GUPTA
W-16082 II-A N
STAMP CAMP
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AASHNA
W-15018 III-A Y
2 SHREYA BANSAL
W-15129 III-A K
HAUL THE WALL OF HERITAGE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 RONICA KAPOOR
W-14062 IV-E B
2 NITIMA HASIJA
W-14205 IV-E Y
DANCE FIESTA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PARI VOHRA
W-13057 V-B K

03.05.19 SPLENDOUR-2019 DPS VASANTKUNJ

Splendour 2019 was held at DPS Vasantkunj on 3 May 2019. The details of the participants are as follows:


WESTERN MUSIC
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHRIYA VERMA
W-13079 V-D B
MURAL ART
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAMYA SHARMA
W-16215 III-C G
2 SAISHA ARYA
W-14077 IV-D N
ABSTRACT FLORAL PAINTING
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 YASHVI GUPTA
W-13097 V-B B
CLASSICAL DANCE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 RITIKA GAUR
W-13123 V-A K
CONTEMPORARY DANCE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 HIMANSHU
W-14125 IV-E N
2 KAASHVI JAIN W-18124 IV-A N
3 MANSHIKA W-14114 IV-D S
4 PRISHA BHASIN W-14086 IV-D B
5 LUV JAIN W-14203 IV-E N
INDIAN MUSIC-FOLK
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAVYA RAJ CHAUHAN
W-16191 IV-C G
2 SAIKRITI KALRA W-16189 IV-A Y
3 HARSHIL PARASHAR W-14244 IV-A K
4 RONICA KAPOOR W-14062 IV-E B
5 ANANYA MANGLIK W-14207 IV-D G

03.05.19 QUEST -2019 KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL

Quest 2019 was held at Kulachi Hansraj Model School on 3 May 2019. The details of the participants are as follows:


STORY ENACTMENT
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAMAYA ARORA
W-17001 I-D B
2 AYAAN ARORA W-17012 I-C Y
3 AADYA VIRMANI W-17004 I-A S
4 AMYRA ARNEJA W-16019 II-D B
5 VIVAAN WAHI W-19098 II-D G
6 ABHIRAJ SINGHAL W-16137 II-B S
EDUCATIONAL GAME
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AASHI SAHRAWAT
W-15004 III-C S
2 SANCHI JAIN 
W-14102 IV-E S
SKETCH YOUR IMAGINATION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANUSHKA VERMA
W-13023 V-A S
2 VENYA AGGARWAL
W-12111 VI-B K

02.05.19 EDGE 2019 KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL

Edge 2019 was held at Kulachi Hansraj Model School on 2 May 2019. The details of the participants are as follows:


HUMOUROUS POEM
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ATHARVA CHOPRA W-16094 II-A N
FLYER
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 DARSH MAHAJAN W-15024 III-B Y
2 SIA CHOUDHARY W-16166 IV-A S
NEWSPAPER DESIGNING
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 DIVYANSHI SINGHAL
W-17130 V-B S
2 KUSHAGRA GUPTA
W-15144 VI-E Y

02.05.19 ECSTASY 2019 N.K.BAGRODIA PUBLIC SCHOOL

Ecstasy 2019 was held at N.K. Bagrodia Public School, Rohini on 2 May 2019. The details of the participants are as follows:


INTERNATIONAL DANCE COMPETITION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 CHINMOYEE SAHA W-13030 V-A Y
2 NIHARIKA ARYA W-13051 V-A K
3 SEHAJNEET.K.CHAWLA W-13074 V-A G
4 SIMRAN SALUJA W-13077 V-A S
5 MEHREEN KAUR KHURANA W-18112 V-C N
6 SAANVI BHARDWAJ W-18121 V-C B
7 REVA W-13082 V-C N
8 NAVYA JAIN  W-18122 V-C G
9 EDHA PANDEYA W-13035 V-D S
10 JAIS W-16188 V-D S
11 NAVYA DORIYAL W-14050 V-D B
12 KANISHKA SHARMA W-13161 V-E S

23.04.19 RAMJAS INTER SCHOOL CREATIVE WRITING COMPETITION

Creative Writing Competition was held at Ramjas Primary School on 23 April 2019. The details of the participants are as follows:


ENGLISH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAMAIYA ARORA W-13073 V-E B
2 SAMANVI VIRMANI W-13117 V-C K
3 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A B

HINDI
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 TANIYA W-16236 V-B S
2 YASHVI GUPTA W-13097 V-B B
3 VANSH KAPOOR W-13097 V-C G

03.12.18 INTERSCHOOL DEBATE COMPETITION HELD AT DPS MATHURA ROAD

English Inter school Debate Competition was held at DPS Mathura Road on 3 December 2018. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MAIRA SAREEN W-18189 V-B G
2 ISHITA CHAUDHARY W-16162 IV-A N

30.11.18 ON THE SPOT PAINTING COMPETITION HELD AT ST. MARKS SENIOR SECONDARY PUBLIC SCHOOL

On the Spot Painting Competition was held at St. Marks Senior Secondary Public School on 30 November 2018. The details of the participants are as follows:

NONAME OF THE STUDENTADMN. NO.CLASS/ SECHOUSE
1KAVYAW-18266II-BG
2ASHNAW-181845II-AK
3MANYA VERMAW-14085III-BY
4AASHVI GUPTAW-14057II-BG
5ANANYA TANDONW-13016IV-BN
6ANSHIKA KAPOORW-13017IV-DS
7RIDHIMA GUPTAW-17146V-EG
8NAVYA GARGW-17135V-CK

20.11.18 TALENTIA - RANGAVALI COMPETITION HELD AT KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL

Rangavali Competition was held at Kulachi Hansraj Model School on 20 November 2018. The details of the participants are as follows:

NONAME OF THE STUDENTADMN. NO.CLASS/ SECHOUSE
1AAGHANYA AGGARWALW-17091P-AB
2AISHA GOELW-17245P-AN

07.09.18 JUNIOR COMPETITION STREET PLAY

Various competitions were held at Bal Bharti Public School, Pitampura on 07 September 2018. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AADYA BALI W-15103 II-A B
2 AARSHIYA JAIN W-15003 II-B K
3 DARSH MAHAJAN W-15024 II-B Y
4 KHUSHBOO MITTAL W-15042 II-B Y
5 TANUSH BHUTANI W-15086 II-B Y
6 RUSHIL CHOPRA W-15069 II-C K
7 NAVDHA KAPOOR W-15052 II-D N
8 SAANVI JAIN W-15105 II-D K
9 SAMYAK JAIN W-15072 II-D Y
TWISTED TALE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHREYAN GARG W-16084 I-C Y
2 SHIVIN AGGARWAL W-16125 I-C S
3 ETHAN CHHABRA W-16027 I-C K
30.08.18 TAPS FEST 2018

Various competitions were held at Army Public School on 30 August 2018 as part of Taps Fest. The details of the participants are as follows:

SONG OF THE PHOENIX
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ARSH KUMAR W-13025 IV-A B
2 SHRIYA VERMA W-13079 IV-D B
3 ANANT SAI NAKRA W-13101 IV-E S
4 MANAS KUMAR W-18116 IV-E G
5 KANISHKA SHARMA W-13161 IV-E S
6 ARISTA SHARMA W-12237 V-A Y
7 ANANYA MISHRA W-17143 V-B N
8 SETUJA GUPTA W-12096 V-C Y
9 PRAKRITI BHARDWAJ W-12014 V-D G
10 HARSH SHARMA W-15149 V-D S
11 REEVA SAXENA W-13207 V-E N
12 SIDDHARTH NARULA W-12119 V-E S
MARIONETTA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 RIDDHIMA GUPTA W-17146 V-E G
2 DHRUVIKA MITTAL W-18111 IV-C K
FIRE IN THE BELLY
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHRUTI DUBEY W-12152 V-D G
2 SANIKA BHATIA W-12080 V-E G
29.08.18 TO 31.08.18 EXUBERANCE 2018

Various competitions were held at Lancer’s Convent School on 29 August 2018, 30 August 2018 and 31 August 2018 as part of Exuberance 2018. The details of the participants are as follows:

DIGI ART
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SIA CHOUDHARY W-16166 III-A S
2 ARYAN AGGARWAL W-13137 IV-A S
THE UNIVERSAL WORDS OF WISDOM
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 PARI VOHRA W-13057 IV-B K I
2 MAIRA SAREEN W-18194 V-B G
3 SHIREEN PAHUJA W-13080 IV-E G
ABSTRACT ART
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHREYA GOYAL W-18107 V-C S
2 REVA W-13082 IV-C N
AD MAD SHOW
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SETUJA GUPTA W-12096 V-C Y
2 YAHVI AHLUWALIA W-13086 IV-C G
3 ARSHIA GUPTA W-15160 V-D N
25.8.18 ECSTASY-2018 HELD AT MAXFORT SCHOOL

Ecstasy-2018 was held at Maxfort School on 25 August 2018. The details of the participants are as follows:

ASIAN COUTURE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 BHUMIKA DABAS W-17156 PREP-C Y
2 DARSH ANKIT SINGHAL W-17040 PREP-C S
CARZY OUTLANDERS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAMYA SHARMA W-16215 II-C G
NRITYANCE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 MEHAREEN KAUR KHURANA W-18112 IV-C N III
DIGI ART
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAVYA GARG W-17135 V-C K
2 YAVI GUPTA W-11094 VI-E S
10.8.18 PANAROMIQUE 2018 HELD AT G.D GOENKA PUBLIC SCHOOL

Various competitions were held at G D Goenka Public School on 10 August 2018.The details of the participants are as follows:

POESY RENDITION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 AADYA BALI W-15103 II-A B I
2 AARATRIK GROVERI W-15114 II-A Y
FACUND ANECDOTE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 SIA CHOUDHARY W-16166 III-A S II
GO GREEN
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 ANSHIKA KAPOOR W-13017 IV-D S II
2 ARSHIYA GUPTA W-15160 V-D N
07.08.18 PRIMUS SPECTRUM HELD AT DAV PUSHPANJALI

Primus Spectrum was held at DAV Pushpanjali on 07 August 2018.The details of the participants are as follows:

WORD WHIZ
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 VARNIKA JAIN W-15084 II-D G
2 AARSHIYA JAIN W-15003 II-B K
FANTASTIC FLIGHT
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 VIJVAL GUPTA W-14101 II-D N
2 GARVIT MALHOTRA W-14060 II-B S
EDIBLE EARTH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KANISHKA SHARMA W-13161 IV-E S
2 NAVYA BAID W-18115 IV-E B
TWISTER TALE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 NAVYA GARG W-17135 V-C K II
2 VENYA AGRAWAL W-12111 V-B K
04.08.18 SHOW & TELL COMPETITION HELD AT DOON PUBLIC SCHOOL

Show & Tell Competition was held at Doon Public School on 04 August 2018.The details of the participant is as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KYRA GUPTA W-17050 PREP-B G
01.08.18 & 02.08.18 SPECTRUM HELD AT DAV PUBLIC SCHOOL, PUSHPANJALI ENCLAVE

Spectrum was held at DAV Public School, Pushpanjali Enclave on 01 August 2018 and 02 August 2018.The details of the participants are as follows:

CLAY MOULDING WITH STORY NARRATION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ABHIRAJ SINGAL W-16137 I-B S
2 NAMISH GAMBHIR W-16045 I-B K
EPISTOLER
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MAIRA SAREEN W-18194 V-B G
MODEL- RECLAIM OUR FORESTS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANNANYA TANDON W-13016 IV-B N
2 SAISHA ARYA W-14077 III-D N
RHYTHMIC POEM
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 HANNAH CHAWLA W-17027 PREP-A K
SEVEN SISTERS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 ANVI VERMA W-12014 V-E G II
2 ISHANA SARAF W-17215 V-E N
3 PIHU BHATTACHARYA W-11068 VI-A Y
4 YANA VIG W-11127 VI-C G
5 BHAVYA SHARMA W-11035 VI-C S
6 AANYA JAIN W-11005 VI-C S
7 AANYA KAUSHIK W-11002 VI-D G
8 SIA RAUTHAN W-16154 VI-B B
POSTER MAKING
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 MANSI SHARMA W-13053 IV-B B III
2 TANYA W-16236 IV-B S  
30.07.18 SIMMIC 2018 HELD AT QUEEN’S MARY GIRLS SCHOOL

Competitions were held at Queen’s Mary Girls School on 30 July 2018. The details of the participants are as follows:

SPACE TREK
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 YAJVIN S AHLUWALIA W-12097 V-B B
SINGING BIRDS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 SHREYA BANSAL W-15129 II-A K I
2 ASHNA W-15018 II-A Y
3 RANIA CHOPRA W-16211 II-A N
4 SAESHA GULATI W-161517 II-A N
5 DIVINIA BATRA W-11035 II-C S
6 STUTI ROY W-15078 II-B Y
7 AARSHIYA JAIN W-15003 II-B K
8 DEVLEENA RAY CHAUDHURY W-16150 II-C G
9 PRANJAL KARMAKAR W-15058 II-D N
10 DEVLEENA RAY CHAUDHURY W-15072 II-D Y
11 VARNIKA JAIN W-15084 II-D G
12 MEDHASHREE W-16150 II-D Y
26.07.18 & 27.07.18 UNNAT 2018 HELD AT INDRAPRASTHA WORLD SCHOOL

Unnat 2018 was held at Indraprastha World School on 26 and 27 July 2018. The details of the participants are as follows:

ICAL SCIENCE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SANIDHYA VERMA W-12079 V-C B
2 SETUJA GUPTA W-12096 V-C Y
O TECH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 DEVANSH SINGHAL W-17130 IV-B S
2 SIA CHOUDHARY W-16166 III-A S
TASY WORLD
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAIKRITI KALRA W-16189 III-A Y
ER TECH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAMDISHA MALHOTRA W-18210 VC S
2 SHREYA GOYAL W-18107 VC S
BIRBAL MILE……SE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PIZE
1 PARI VOHRA W-13057 IV-B K III
2 YAHVI AHLUWALIA W-13086 IV-C G
21.07.18 EXPRESSIONS 2018 HELD AT ARMY PUBLIC SCHOOL

Expressions 2018 was held at Army Public School on 21 July 2018. The details of the participants are as follows:

MPIONS OF THE ENVIRONMENT
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PIZE
1 SHIREEN PAHUJA W-13080 IV-E G III
2 NAVYA MAHAJAN W-13135 IV-D K
3 YAHVI AHLUWALIA W-13086 IV-C G
TOMONTAGE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAIKRITI KALRA W-16189 III-A Y
2 ARAHAN W-13022 IV-B N
GULLE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 GAURANG KHERA W-17133 IV-A B
GELLATIONS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PIZE
1 VENYA AGRAWAL W-12111 V-B K III
2 ANUSHKA W-13023 IV-A S
3 SAISHA W-14077 III-D N
17.07.18 DAZZLE TRIBE - FOLK DANCE COMPETITION HELD AT ROSARY SENIOR SECONDARY SCHOOL

Folk Dance Competition was held at Rosary Senior Secondary School on 17 July 2018. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 KABIR GUPTA W-12044 V-A G
2 AVIN BHARTI W-12147 V-A K
2 AVIN BHARTI W-12147 V-A K
2 AVIN BHARTI W-12147 V-A K
2 AVIN BHARTI W-12147 V-A K
3 DARSH JAIN W-12028 V-A N
4 RUHAAN GILAUTRA W-12114 V-A Y
5 MADHAV SACHDEVA W-12057 V-A K
6 PRABHA GUPTA W-12072 V-A Y
7 PROYASHI MAHATA MUKHERJE W-15155 V-A S
8 GEETANSHI W-12038 V-A G
9 CHANEL AGGARWAL W-12029 V-A S
10 ANISHA AGARWAL W-12013 V-A B
11 PRACHI W-12073 V-A B
03.05.18 & 04.05.18 CONCLAVE-2018 HELD AT KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL

Conclave 2018 was held at Kulachi Hansraj Model School on 3 May 2018 and 4 May 2018. The details of the participants are as follows:

EXPRESSIVE HANDS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAMYA SHARMA W-16215 II-C G
2 DARSH MAHAJAN W-15024 II-B Y
PAINT-A-TALE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SIA CHOUDHARY W-16166 III-A S
2 DIVYANSHI SINGHAL W-17130 IV-B S
IMPRESSION PAINTING
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 RUSHIL CHOPRA W-15069 II-C K
2 VARNIKA JAIN W-15084 II-D D
DOORDARSHAN SAMACHAR PATHAN
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MANYA VERMA W-14085 III-B Y
2 ANANT SAI NAKRA W-13101 IV-E S
28.04.18 ZEST 2018 HELD AT VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL

Zest 2018 was held at Vikas Bharati Public School, Rohini on 28 April 2018. The details of the participants are as follows:

VIRTUOSITY
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ANAISHA JUNEJA W-17081 PREP-D K
2 AARSHI SEHGAL W-17053 PREP-D N
FESTIVAL OF INDIA – FIESTA VISTA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 GEET GOYAL W-16068 I-A G
2 ATHARVA CHOPRA W-16094 I-A N
3 ATHARVA NAKRA W-16002 I-B G
4 AMYRA ARNEJA W-16019 I-D B
5 AASHNA GUPTA W-16082 I-A N
PORTRAY YOUR SWAY
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AARSHIYA JAIN W-15003 II-A K
2 LAKSH GULATI W-16206 III-D N
3 SIA CHOUDHARY W-16166 III-A S
24.04.18 RAMJAS INTER SCHOOL CREATIVE WRITING COMPETITION HELD AT RAMJAS PRIMARY SCHOOL

Creative Writing Competition was held at Ramjas Primary School on 24 April 2018. The details of the participants are as follows:

ENGLISH
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 EVAN KHANNA W-14106 III-A K  
2 SHIREEN PAHUJA W-13080 IV-E G  
3 SHUBHI JAIN W-12129 V-B K III
HINDI
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAIKRITI KALRA W-16189 III-A Y
2 TANYA W-16236 IV-B S
3 SAKSHAM GOEL W-12090 V-B Y/td>
23.01.18 PAINTING FESTIVAL HELD AT SPRING DALES SCHOOL, PUSA ROAD

Painting Festival was held at Spring Dales School, Pusa Road on 23 January 2018. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AASHVI GUPTA W-14057 II-B G
2 GARVIT MALHOTRA W-14060 II-B S
3 ISHANVI W-14076 II-C K
4 YAVI GUPTA W-11094 V-E S
5 ARUSHI JAIN W-11011 V-B S
6 NITIGYAA AGGARWAL W-16217 V-B N
PYEONG CHANG 2018 OLYMPIC WINTER GAMES PAINTING COMPETITION

Pyeong Chang 2018 Olympic Winter Games Painting Competition was organised by Korean Cultural Centre India, Embassy of the Republic of Korea. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 NEHAL W-16160 III-B G SPECIAL PRIZE
2 NAKUL GARG W-11100 V-E S JURY SPECIAL PRIZE
01.12.17 MAXPLORATORIUM 2017 held at MAXFORT SCHOOL, PITAMPURA

Maxploratorium 2017 was held at Maxfort School, Pitampura on 1 December 2017. The details of the participants are as follows:

HULBULI KATHPUTLI
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ARSHIA JAIN W-15003 I-B K
2 STUTI ROY W-15078 I-B Y
YOND BOLLYWOOD13113
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MANSHIKA W-14114 II-D S
2 PRISHA BHASIN W-14086 II-D B
D-O-MANIA
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ADITYA GOEL W-13139 III-A B
CORATION AND CELEBRATION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAMIYA SONI W-12118 IV-D N
2 VENYA AGRAWAL W-12111 IV-D K
ATH-E-MAGIC
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 AANYA KAUSHIK W-11002 V-D G II
2 VEDANT RASTOGI W-16153 V-A Y II
15.11.17 DEBATE COMPETITION held at DPS MATHURA ROAD

Debate Competition was held at DPS Mathura Road on 15 November 2017. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AANYA KAUSHIK W-11002 V-D G
2 SETUJA GUPTA W-12096 IV-C Y
03.11.17 CONFLUENCE 2017 held at DELHI INTERNATIONAL SCHOOL, ROHINI

Confluence 2017 was held at Delhi International School Rohini on 3 November 2017. The details of the participants are as follows:

RT MELANGE
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 SAISHA KAPOOR W-13072 III-C S III
2 ANUSHREE VASHISTH W-16256 IV-D B III
AGNETIC PATHFINDERS
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 GEET GOEL W-16068 PREP-C G
T’S WHEEL THROUGH THE WORLD (GLOBAL KITCHEN)
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ISHANVI MITTAL W-14076 II-C K
1 PRISHA BHASIN W-14086 II-D B
07.10.17 BHASKARA AWARD MATH COMPETITION held at DOON PUBLIC SCHOOL, PASCHIM VIHAR

Bhaskara Award Math Competition was held at Doon Public School, Paschim Vihar on 7 October 2017. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PIHU BHATTACHARYJEE W-11065 V-A Y
2 AANYA KAUSHIK W-11002 V-D G
3 GATIK DABAS W-11037 V-D B
4 SAKSHAM JAIN W-12089 IV-A S
5 MAANVENDER W-12053 IV-B S
6 SAANIDHYA VERMA W-12079 IV-D B
05.10.17 & 6.10.17 CBSE SKATING COMPETITION held at ISKATE ROLLER SPORTS CENTRE, BAWANA

Skating Competition was held at Iskate Roller Sports Centre on 5 October 2017. The details of the participant are as follows:

BSE SKATING COMPETITION
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 MYRA DHAWAN W-12065 IV-A S
16 Dec 2016 XXXVI INTER SCHOOL ENGLISH DEBATE FOR JUNIORS 2016- 17

An Inter School English debate for students of the Junior School was held at DPS, Mathura Road. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 TIJIL CHHABRA W-15180 V-D Y
2 ARYAN WALIA W-11027 IV-C K
31 Aug 2016
EXUBERANCE 2016

Various competitions were organized at Lancer’s Convent, Prashant Vihar as part of ‘Exuberance-2016’. The details of the participant of ‘Art Melange’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 TIJIL CHHABRA W-15180 V-D Y
2 ANUSHKA SAROHA W-10092 V-E G
3 AADI CHHABARA W-11129 IV-C N
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 NAISHA SINGH W-11101 IV-A Y
2 ABHISHREE W-10019 V-C B
30 Aug 2016
EXUBERANCE 2016

Various competitions were organized at Lancer’s Convent, Prashant Vihar as part of ‘Exuberance-2016’. The details of the participant of ‘Cast-A-Spell’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ISHITA CHAUDHARY W-16162 II-B N
2 HARSHITA RUSTOGI W-13041 II-C S
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SETUJA GUPTA W-12096 III-A Y
19 Aug 2016
EXPRESSIONS 2016

Various competitions were organized at Mount Abu Public School, Rohini as part of ‘Expression-2016’. The details of the participant of ‘Ramp Walk’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 PRISHA BHASIN W-14086 I-D B
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ARYAN SANAN W-13024 II-C Y
2 PARI VOHRA W-13057 II- K
3 SAHARSH GUPTA W-12083 III-C S
4 PRAKRITI BHARDWAJ W-12074 III-C G
5 PROYASHI MUKHERJEE W-15155 III-D S
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 SETUJA GUPTA W-12096 III-A Y III
2 BHAVYA PANDEY W-12025 III-A- B III
3 SAHARSH GUPTA W-12090 III-B Y III
4 DEVANSH RUPRAIL W-12155 III-B S III
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 ARUNDHATI JAIN W-12145 IV-E b III
2 NAISHA SINGH W-11101 IV-A y III
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 V-C B
2 TIJIL CHABRA W-15180 V-D Y
05 Aug 2016
‘Crossroad -2016

Various competitions were organized at Darbari Lal DAV Model School, Pitampura as part of ‘Crossroad -2016’. The details of the participants of ‘Voc Trove-a wordalathon’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 V-C B
2 ABIR CHOPRA W 15156 V-D Y
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 PARI VOHRA W-13057 II-A K III
2 ARUL GANDHI W-13142 II-A N
3 YAJVIN SINGH AHLUWALIA W-12097 III A B
4 SIDDHANT GOVIND W-12112 III A N
5 MANSHA SACHDEVA W-12058 III A N
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SAANVI BAJAJ W 14096 IC S
04 Aug 2016
‘Rachna -2016’

Various competitions were organized at Bal Bharati Public School, Rohini as part of ‘Rachna -2016’. The details of the of ‘Enact A Poll’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 RIYA SACHDEVA W-10093 V-C K III
2 INEESH KHKHINDIRIA W-10111 V-D K
3 MANYA GAUR W-10045 V-D K
4 KRRISH SHANGARI W-12045 III-C K
5 AADI CHHABRA W-11129 IV-C N
03 Aug 2016 ‘Rachna -2016’

Various competitions were organized at Bal Bharati Public School, Rohini as part of ‘Rachna -2016’. The details of the participants of ‘Toon Flick’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SHIREEN PAHUJA W-13080 II-A G
2 NAVYA MAHAJAN W-13135 II-B K
3 AGASTYA CHOPRA W-14108 I-B s
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 SETUJA GUPTA W-12096 III-A Y I
2 ARYAN WALIA W-11027 IV-C K
3 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 V-C B
4 SHAURYA MITTAL NAIR W-10099 V-B K
5 AVIKA JOSHI W-16159 V-A B
02 Aug 2016
‘Rachna -2016’

Various competitions were organized at Bal Bharati Public School, Rohini as part of ‘Rachna -2016’. The details of the participants of ‘Wonder with Shapes’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 SWANA GOYAL W-13115 II-A B
2 SAMAIYA ARORA W-13073 II-A B
29 July 2016
‘Luminarium

Various competitions were organized at DPS, Dwarka as part of ‘Luminarium’. The details of the participants of ‘Poetic Expression’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 AISHANYA SANGWAN W-10031 V-C B
2 AURUM MANDAL W-13212 V-A G
3 SAANVI KHANNA W-11116 IV-D K
4 DEVANSH PANDEY W-11032 IV-C G
5 NAISHA SINGH W-11101 IV-A Y
28 July 2016
‘Luminarium’

Various competitions were organized at DPS, Dwarka as part of ‘Luminarium’. The details of the participants of ‘War of Words’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 ARYAN WALIA W-11027 IV-C K
2 SHAURYA MITTAL NAIR W-10099 V-B K
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 TANVEER SOLANKI W-15150 V-C Y III
2 SUKRITI GUPTA W-13203 V-B S
21 July 2016
‘UNNAT-2016’

Various competitions were organized at Indraprastha World School, Paschim Vihar as part of ‘UNNAT-2016’. The details of the participants of ‘Elevating Indian Paradigm’ are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 SETUJA GUPTA W-12096 III-A Y III
2 BHAVYA PANDAY W-12025 III-A B
3 PIHU BHATTACHARJEE W-11065 IV-A Y
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 TUSHAR SHARMA W-11089 IV-D Y
2 ARNAV GUPTA W-11246 V-D K
NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE
1 CHARVI BATRA W-14008 III-A B
2 MANSHA SACHDEVA W-12058 III-A N
25 APRIL 2016
Creative Writing Competition

The Creative Writing Competition in English and Hindi language was organized at Ramjas Primary School, Darya Ganj. The details of the participants are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC HOUSE PRIZE
1 UNDHATI JAIN W-12145 III-A B  
2 HILASHA DUTTA W-10200 V-A III  
3 RUM MANDAL W-13212 V-A G Consolation
4 HISHREE BHARDWAJ W-10019 V-C B II
5 YAN BANSAL W-10108 V-D Y  
6 UMI GUPTAL W-10030 V-E Y  
6-9 May 2016
CONOSCENZA-2016

DPS Rohini participated in CONOSCENZA organised by Bal Bharati Public School, Pitampura on 6th and 9th May 2016. Various competitions were organized for students of the Junior School. Our students bagged the Best Narrator, Best Character prizes and stood III in Know Thy Monuments and Out of The Box competitions.

EVENT NAME OF THE STUDENT CLASS/ SEC ADMN. NO. HOUSE POSITION
RACTERS COME ALIVE SHIREEN PAHUJA II -A W-13080 G BEST NARRATOR
RITIKA GAUR II-C W-13123 K BEST CHARACTER
WITH SHAPES TANUSH BHUTANI PREP- C W-15086 Y PARTICIPANT
EVENT NAME OF THE STUDENT CLASS/ SEC ADMN. NO. HOUSE POSITION
KNOW THY MONUMENTS MONUMENTS SHAURYA MITTAL NAIR V-B W-10099 K III
UT OF THE BOX YANA VIG IV-C W-10093 K III
AVEE GOEL V-B W-10145 B
RIYA SACHDEVA V-C W-10093 K
NVIRONMENTAL WIZARDS TIJIL CHHABRA V-D W-15180 Y PARTICIPANTS
AURUM MANDAL V-A W-13212 G
PRISM KHUSHI KATARIA IV-E W-11050 G PARTICIPANTS
ARUNDHATI JAIN IV-E W-12145 B
AISHANYA SANGWAN V-C W-10031 B
ARITRA MANCHAN NAISHA SINGH IV-A W-11101 Y PARTICIPANTS
ABHISHREE BHARDWAJ V-C W-10019 B
May 2016

HARMONY- Inter School Literary and Cultural Festival DPS Rohini participated in HARMONY- Inter School Literary and Cultural Festival organised by DPS, Vasant Kunj on 5th and 6th May 2016. Various competitions were organized for students of the Junior School. Our school stood I in Nukad Natak, Poetry Enactment, Kalarachna- Jewellery Making and II in Tarang- Western Music Competition. The details of the participants are:

EVENT NAME OF THE STUDENT CLASS/ SEC ADMN. NO. HOUSE POSITION
DI RECITATION KABIR GUPTA III-D W-12044 G PARTICIPANT
UKAD NATAK GATIK DABAS IV-D W-11037 B I
INEESH KHINDARIA V-D W-10111 K
MUSKAAN BHATIA V-D W-10095 S
PUNYA SACHDEVA V-B W-10084 Y
RIYA SACHDEVA V-C W-10093 K
AISHANYA SANGWAN V-C W-10031 B
DEBATE SHAURYA MITTAL NAIR V-B W-10099 K PARTICIPANTS
ABHISHREE BHARDWAJ V-C W-10019 B
POETRY ENACTMENT SETUJA GUPTA III-A W-10296 Y I
SAKSHAM GOEL III-B W-12090 I
MIX-N- FIX ARYAN WALIA IV–C W-11027 K PARTICIPANT
NAISHA SINGH IV-A W-11101 Y
AANYA KAUSHIK IV-D W-11002 G
ARUNDHATI JAIN IV—E W-12145 B
PIHU BHATTACHARJEE IV-A W-11065 Y
DEVANSH PANDEYA IV - C W-11031 G
RMAN GROUP SONG ADVITYA KAUSHIK V-C W-10012 Y PARTICIPANT
TANVEER SOLANKI V-C W-15150 Y
SAKSHAM MALIK V-D W-10029 S
MANYA GAUR V-D W-10045 K
TIJIL CHHABRA V-D W-15180 Y
RIDHI JAIN XI-D W-04105 S
EVENT NAME OF THE STUDENT CLASS/ SEC ADMN. NO. HOUSE POSITION
ARACHNA- MURAL ARTTANVEER SOLANKI V-C W-15150 Y PARTICIPANT
ARACHNA-JEWELLERY MAKING YAJVIN SINGH AHLUWALIA III-A W-12097 B I
RITIKA JULKA III-D W-12088 N PARTICIPANT
PUR –INDIAN FOLK DANCE BHAVYA SHARMA IV-C W-11035 S PARTICIPANTS
HAZEL SANGARI IV-B W-11104 K
TUSHTI KUMAR IV-B W-11085 G
PRABHUTI PURI IV-E W-11021 K
JIAH BAJAJ IV-D W-11040 N
MINHA SAHNI IV-D W-11119 Y
PUR – FUSION WITH A TWIST DONNA BAJAJ V-A W-10083 S PARTICIPANTS
ARAVYA GUPTA V-B W-10018 Y
ANG-MEHFIL-E-GHAZAL PARTHVI SOLANKI V-C W-10062 G PARTICIPANT
PARI KATYAL V-B W-10063 K
ANG-WESTERN MUSIC SHUBHALAXMI III-C W-12099 K II
ARSHIA KHAUND IV—E W-11024 Y
IHINA RPY IV-C W-11034 N
RIHIT RAI IV-D W-11074 K
RENNIE GUPTA IV-C W-11072 B
ROSHNI DAWER IV-A W-11073 G
ANEESHA
BHARADWAJ
VIII-B W-07089 S
APRIL 2016

Creative Writing Competition in English and Hindi language was organized at Ramjas Primary School, Darya Ganj. The details of the participants are as follows:

NAMES OF CHILDREN CLASS/SEC ADMN. NO. HOUSE
AUNDHATI JAIN IV E W-12145 B
ABHILASHA DUTTA V-A W-13212 G
HISHREE BHARDWAJ V-C W-10019 B
AYAN BANSAL V-D W-10108 Y
UMI GUPTA V-E W-10030 Y

.