CBSE RESULT HIGHLIGHTS CLASS XII   CBSE RESULT HIGHLIGHTS CLASS X   Winner of My School-Apostle of Strength  

ACHIEVEMENTS

        

One may walk over the highest mountain,
one step at a time.
NATIONAL ACHIEVEMENTS




27 SEPTEMBER and 04 OCTOBER 2020
SOUTHEAST ASIAN MATHEMATICAL OLYMPIAD SEAMO 2020

The Southeast Asian Mathematical Olympiad SEAMO 2020 was conducted online on September 27 and October 04, 2020 for Classes V, VIII and IX. The detailed result is as follows:



S.No. NAME OF THE CHILD ADMN. NO. CLASS/SEC AWARD
1 KASHVI JAIN W-18124 V-C BRONZE MEDAL
2 ADIT GUPTA W-17105 VIII-B BRONZE MEDAL
3 AVEE GOEL W-10145 IX-E BRONZE MEDAL
4 MOH BHARGAVA W-10072 IX-C BRONZE MEDAL
5 KSHITIJ JHA W-15165 IX-E BRONZE MEDAL
6 ADITYA RAJ DHAWAN W-16161 V-D
7 ANEESH RAMAN W-11017 VIII-C
8 SHARVI SINGHAL W-19225 VIII-C
9 ANANYA MADAN W-11019 VIII-B
10 AARUSH BASU W-18092 IX-E

2 and 3 OCTOBER 2020
MATH PREMIER LEAGUE (MPL)

Society for Industrial and Applied Mathematics, VIT Vellore organized an online event ‘Math Premier league (MPL)’ on 2 and 3 October 2020. It gave participants an opportunity to explore the domain of Mathematics in an enthralling competition. The following students from DPS ROHINI participated:
The following students are the award winners:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC
1 VEIDES KASERA W-19227 XII-D
2 NISHTHA GOEL W-19279 XII-D
3 SAMYAK JAIN W-19263 XI-A
4 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 XI-C
5 RAGHAV MIGLANI W-08049 XI-C
6 PRIYANKA GUPTA W-20294 XI-D
7 YASHIKA GULATI W-13253 XI-C

30 AUGUST 2020
ONLINE BASIC MATH OLYMPIAD

QuizXY, an educational organization initiated by students of Indian Institute of Space Science and Technology, Kerala, organized an online Basic Math Olympiad. Students with basic knowledge of 10+2 level Mathematics registered and appeared in this Olympiad, on 30 August 2020. A whopping 3415 students participated in this Olympiad. Around 45 students of Classes XI and XII participated and their result is as follows:


EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE SCHOOL RANK ALL INDIA RANK
BASIC MATH OLYMPIAD VEIDES KASERA W-19227 XII-D Y FIRST EIGHTH

MAY – AUGUST 2020
ALL INDIA 8TH KOREA-INDIA FRIENDSHIP ESSAY COMPETITION 2020

An online ‘All India 8th Korea-India Friendship Essay Competition 2020’ was organized by the Embassy of The Republic of Korea, for students of Classes IX to XII. The Korea-India Friendship Essay Competition is conducted annually and promotes healthy foreign relations among school students of both countries. The topic for the essay was ‘How South Korea Inspires Me’.

The following student was awarded a special cash prize and a certificate of appreciation for the event:
EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
ESSAY WRITING COMPETITION PRAVARTIKA GANDHI W-08050 XI-B G Cash Prize of Rs. 2000/-

09 FEBRUARY 2020
NSO 2ND LEVEL

NSO 2nd Level conducted by SOF was held on Sunday, 09 February 2020. 56 students from classes V to XII were selected for 2nd level NSO and 48 appeared for the same.
The following students are the award winners:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA W-14047 VII-A 5 111 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
2 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E 4 13 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
3 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B 5 23 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
4 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B 8 103 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
5 GARVIT YADAV W-12168 IX-C 10 122 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
6 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A 5 68 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence

18 JANUARY 2020
MANAVSTHALI ALL INDIA INTER SCHOOL MATHS TALENT TEST

XXXVI Manavsthali Maths Talent Test -2020 was organized by Manavsthali School on 18 January 2020. Out of 29 students who participated from our school, 25 have made it to the merit list. 2 students of class VIII have bagged Gold Medals, 10 have won Silver Medals, along with 10 more winning Bronze Medals and 3 have received a Certificate of Merit.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS HOUSE POSITION
1 ANIKA MAHANSARIA W-11002 VI Y SILVER MEDAL
2 SAKSHAM GOEL W-12090 VI Y SILVER MEDAL
3 VIVYAN KUMAR W-18096 VI Y SILVER MEDAL
4 NAVYA GARG W-17135 VI K BRONZE MEDAL
5 ADITYA GODIYAL W-18097 VI B BRONZE MEDAL
6 ISHAAN GARG W-16144 VII B SILVER MEDAL
7 AVNI AGARWAL W-11030 VII Y SILVER MEDAL
8 VEDANT RASTOGI W-16153 VII Y BRONZE MEDAL
9 ADIT GUPTA
W-17105 VII K BRONZE MEDAL
10 TIJIL CHABBRA W-09005
VIII
Y GOLD MEDAL
11 ARNAV GUPTA W-11246 VIII K GOLD MEDAL
12 ARJUN GUPTA W-13213 VIII N SILVER MEDAL
13 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII G SILVER MEDAL
14 AVEE GOEL W-10145 VIII B BRONZE MEDAL
15 MAYANK GOEL W-09075 IX K SILVER MEDAL
16 AHILAAN SAXENA W-09026 IX G BRONZE MEDAL
17 UTKARSH GUPTA W-14035 IX N BRONZE MEDAL
18 AAKAASH JOON W-09005 IX S BRONZE MEDAL
19 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX N MERIT CERTIFICATE
20 SAMYAK JAIN W-11134 X B MERIT CERTIFICATE
21 JUBIN SINGH W-08024 X Y MERIT CERTIFICATE
22 ANANYA SINGH W-10131 XI S SILVER MEDAL
23 TANISHQ GUPTA W-10206 XI G SILVER MEDAL
24 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI N BRONZE MEDAL
25 RAHUL JOY DAS W-17212 XI G BRONZE MEDAL

ONLINE COURSE ON STATISTICS AND DATA SKILLS

The online course through Webinars was offered by Mathematical Sciences Foundation to students who were the winners of the Inter School Mathematics Competition - Recognising Ramanujan, in the year 2019 and 2020. Two groups were made for the course, Group A for students of classes VI to VIII and Group B for students of classes IX to XII. 30 students of our school participated in this course and have successfully completed it.

INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD-LEVEL II

The 2nd level of INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD organized by SOF was conducted on Sunday, 09-02-2019 at S. D. Public School, Pitampura. 90 students qualified for level II exam from classes V to XII and 83 students appeared for the exam. The following students made us proud by their exceptional performance :

Arjun Gupta of VIII-C has secured International Rank 1 and Zonal Rank 1 and has been awarded cash prize of Rs 25,000, International Gold Medal, and Certificate of Outstanding Performance.

Shubham Sharma of V-B has secured International Rank 3 and Zonal Rank 1 and has been awarded cash prize of Rs 10,000, International Bronze Medal, and Certificate of Outstanding Performance.

Mayank Goel of IX-E has secured Zonal Rank 1 and International Rank 29 and has been awarded cash prize of Rs 5,000, Zonal Gold Medal, and Certificate of Zonal Excellence.

Aarush Basu of VIII-E has secured Zonal Rank 5 and International Rank 51 and has been awarded cash prize of Rs 1,000, Zonal Bronze Medal, and Certificate of Zonal Excellence.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON
1 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A 12 141 Certificate of Zonal Excellence
2 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B 15 169 Certificate of Zonal Excellence
3 SHAURYA AGGARWAL W-13075 V-B 14 142 Certificate of Zonal Excellence
4 SHUBHAM SHARMA W-18202 V-B 1 3 Rs 10,000 + International Bronze Medal +Certificate of Outstanding performance
5 SARTHAK PANKAJ SARKATE W-17139 V-D 18 191 Certificate of Zonal Excellence
6 ADITYA GODIYAL W-18097 VI-A 25 307 Certificate of Zonal Excellence
7 SAKSHAM JAIN W-12089 VI-A 24 237 Certificate of Zonal Excellence
8 NAVYA GARG W-17135 VI-C 23 234 Certificate of Zonal Excellence
9 SHAURYA BISHT W-18108 VI-D 5 66 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
10 MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA W-14047 VII-A 10 241 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
11 VEDANT RASTOGI W-16153 VII-A 24 410 Certificate of Zonal Excellence
12 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D 25 429 Certificate of Zonal Excellence
13 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B 19 233 Certificate of Zonal Excellence
14 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C 23 254 Certificate of Zonal Excellence
15 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C 20 241 Certificate of Zonal Excellence
16 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C 18 192 Certificate of Zonal Excellence
17 ARJUN GUPTA W-13123 VIII-C 1 1 Rs 25,000 +International Gold Medal+ Certificate of Outstanding performance
18 AARUSH BASU W-18092 VIII-E 5 51 Rs 1,000 + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence
19 AVEE GOEL W-10145 VIII-E 26 344 Certificate of Zonal Excellence
20 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B 5 94 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
21 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B 9 133 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
22 MAYANK GOEL W-09075 IX-E 1 29 Rs 5,000 + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
23 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A 4 71 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
24 JUBIN SINGH W-08024 X-B 7 133 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
25 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A 6 41 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence

09 FEBRUARY 2019
INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD-LEVEL II

The Level-II International English Olympiad was conducted by Science Foundation on 09 February 2019. A total of 535 students had enrolled, out of which 33 appeared for the Level-II Olympiad. The result is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCHOOL RANK ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON
1 BHAVYA SINGH KOTTIYAL W-13121 V-A 42 540 21 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
2 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D 47 488 25 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
3 RONNIE GUPTA W-09209 X-D 52 116 06 GIFT WORTH RS. 1000 + CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
4 DAKSH KHILLAN W-10153 XI-B 49 149 22 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE

1 FEBRUARY 2020
RAMANUJAN SOCIETY OF BORN MATHEMATICIANS INTER SCHOOL MATHEMATICS TALENT EXAMINATION

Modern School Vasant Vihar organized the Inter School Mathematics Competition 2019, on Saturday, 1 February 2020. Students from Classes V, VIII and X appeared from DPS Rohini. Out of 30 participating schools from Delhi and NCR, 10 students from Class V, scored an average of 89.70% and were placed at the 2nd position. Bhavya Singhal Kottiyath bagged the 3rd position in the Competition at Class V level with 94%. 10 students from Class VIII, scored an average of 74.85% and were placed at 1st position. 10 students from Class X, scored an average of 60.2% and were placed at the 2nd position. Jubin Singh bagged the 3rd position at Class X level with 82%. The list of the award winning students is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
1 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C N CERTIFICATE OF MERIT
2 AARUSH BASU W-18092 VIII-E G CERTIFICATE OF MERIT
3 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C Y CERTIFICATE OF MERIT
4 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B G CERTIFICATE OF MERIT
5 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E G CERTIFICATE OF MERIT
6 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B CERTIFICATE OF MERIT
7 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C Y CERTIFICATE OF MERIT
8 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E K CERTIFICATE OF MERIT
9 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C K CERTIFICATE OF MERIT
10 ADVIT AGGARWAL W-15154 VIII-B N CERTIFICATE OF MERIT
11 ARYAN AGGARWAL W-13137 V-A S CERTIFICATE OF MERIT
12 ARAHAN SINGH W-13022 V-B N CERTIFICATE OF MERIT
13 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B S CERTIFICATE OF MERIT
14 SHAURYA AGGARWAL W-13075 V-B K CERTIFICATE OF MERIT
15 SHUBHAM SHARMA W-18202 V-B N CERTIFICATE OF MERIT
16 VANSH KAPOOR W-13092 V-C G CERTIFICATE OF MERIT
17 SARTHAK PANKAJ SARKATE W-17139 V-D B CERTIFICATE OF MERIT
18 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A B CERTIFICATE OF MERIT
19 TANIYA W-16236 V-B S CERTIFICATE OF MERIT
20 ARUL GANDHI W-13142 V-A N CERTIFICATE OF MERIT
21 AKSHIT GUPTA W-09143 X-A S CERTIFICATE OF MERIT
22 AMIT GUPTA W-08010 X-A N CERTIFICATE OF MERIT
23 ANANYA DAS W-11158 X-A K CERTIFICATE OF MERIT
24 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A N CERTIFICATE OF MERIT
25 DIVISHA KAUSHIK W-16171 X-A N CERTIFICATE OF MERIT
26 JUBIN SINGH W-08024 X-B Y CERTIFICATE OF MERIT
27 SHAURYA BAJAJ W-08064 X-C B CERTIFICATE OF MERIT
28 SHAURYA BAJAJ W-19263 X-C S CERTIFICATE OF MERIT
29 SHIKHAR GUPTA W-17099 X-D K CERTIFICATE OF MERIT
30 YASHIKA GULATI W-13253 X-D B CERTIFICATE OF MERIT

31 JANUARY 2020
RECOGNISING RAMANUJAN

About the Event: Recognising Ramanujan is an annual mathematical competition organised by the MATHEMATICAL SCIENCES FOUNDATION to seek out young minds whose thought processes are aligned and focussed towards the efforts required in the field of research in mathematical sciences along with the uses of modern technology in mathematics. The second year’s competition took place on 31 January 2020. More than 2000 students from different schools participated in this competition. 36 students from DPS Rohini also participated in the event at Junior and Middle level. 6 students have been nominated as Budding Ramanujans will get an INTELLIGENT ROBOTIC KIT besides a certificate of participation. The potential to be Budding Ramanujans will also get prizes and certificate of participation

EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS HOUSE RECOGNITION
REOGNISING RAMANUJAN - 2020 ANIKA MAHANSARIA W-12006 VI Y BUDDING RAMANUJAN
DIVYUM GUPTA W-14003 VI Y BUDDING RAMANUJAN
SHAURYA BISHT W-18108 VI Y BUDDING RAMANUJAN
AANYA KAUSHIK W-11002 VII G BUDDING RAMANUJAN
MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA W-14047 VII N BUDDING RAMANUJAN
AARUSH BASU W-18092 VIII G BUDDING RAMANUJAN
AARNA BHARGAVA W-12001 VI B POTENTIAL TO BE BUDDING RAMANUJAN
AVNI AGGARWAL W-11030 VII Y POTENTIAL TO BE BUDDING RAMANUJAN
KSHITIZ JHA W-15165 VIII K POTENTIAL TO BE BUDDING RAMANUJAN

29 JANUARY 2020
THE TIMES NIE NEWSMAKERS MEET 2019-20

Times NIE Newsmaker's Meet 2019-20 was organized by Times NIE on 29 January 2020 at Sri Sathya Sai International Center, New Delhi. Suhani Dadhich of class IX B attended the event which aimed at acquainting budding journalists with finer nuances of reporting.

37TH ARYABHATTA INTER-SCHOOL MATHEMATICS COMPETITION

The 37th Aryabhatta Inter-School Mathematics Competition was conducted on 25 January 2020 by Summer Fields School, Kailash Colony. Students of classes V, VIII and XI appeared for the prestigious competition from approximately 106 schools across Delhi and NCR. Delhi Public School, Rohini Class VIII bagged the Runner Up Trophy with the second highest average score of 74.6%. Our school bagged the 1st position in Class V, VIII and XI in Delhi. Overall, they bagged the 3rd position in Class V and 3rd position in Class XI in Delhi and NCR.

Arjun Gupta of Class VIII-C secured the overall 5th position by obtaining 94% marks and has been awarded a Consolation Prize and a scholarship of Rs.3000. Arpit Varahmihir of Class XI-A secured the overall 5th position by obtaining 75% marks and has been awarded a Consolation Prize and a scholarship of Rs.3000. The details of the students who appeared and were awarded for the same are as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
1 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C N MEMENTO AND CERTIFICATE CONSOLATION PRIZE RS 3000
2 AARUSH BASU W-18092 VIII-E G MEMENTO AND CERTIFICATE
3 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C Y MEMENTO AND CERTIFICATE
4 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B G MEMENTO AND CERTIFICATE
5 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E G CERTIFICATE
6 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B CERTIFICATE
7 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C Y CERTIFICATE
8 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E K CERTIFICATE
9 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C K --
10 ADVIT AGGARWAL W-15154 VIII-B N --
11 ARYAN AGGARWAL W-13137 V-A S MEMENTO AND CERTIFICATE
12 ARAHAN SINGH W-13022 V-B N MEMENTO AND CERTIFICATE
13 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B S MEMENTO AND CERTIFICATE
14 SHAURYA AGGARWAL W-13075 V-B K MEMENTO AND CERTIFICATE
15 SHUBHAM SHARMA W-18202 V-B N MEMENTO AND CERTIFICATE
16 VANSH KAPOOR W-13092 V-C G MEMENTO AND CERTIFICATE
17 SARTHAK PANKAJ SARKATE W-17139 V-D B MEMENTO AND CERTIFICATE
18 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A B CERTIFICATE
19 TANIYA W-16236 V-B S --
20 ARUL GANDHI W-13142 V-A N --
21 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A N MEMENTO AND CERTIFICATE CONSOLATION PRIZE RS 3000

15 DECEMBER 2019
JUNIOR SCIENCE TALENT SEARCH EXAMINATION (JSTSE)

JSTSE is conducted every year for students of class IX, by the Science Department of Education, Delhi. Students scoring at least 65% marks in Class-VIII are eligible for this exam. It was conducted on Sunday, 15 December 2019, for the 2019-20 batch. Out of 47 students who appeared in the exam from DPS ROHINI, 8 students have qualified.
Following is the list of students who qualified the exam:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B 2
2 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B 8
3 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B 8
4 AAKASH JOON W-09005 IX-E 13
5 JAYAN GIRDHAR W-18211 IX-D 17
6 MAYANK GOEL W-090754 IX-E 25
7 ARKISH GUPTA W-14054 IX-B 29
8 ATHARV SINHA W-17104 IX-D 30

NSTSE 2019-20

NSTSE, organized by Unified Council was held on 4th December 2019 in which 4,500 schools participated from all over India. From Delhi Public School Rohini, 343 students from class V to XII appeared for the exam. Among 4,20,300 participants all over India, 10 students of our school are among the top 100 National Achievers and 10 among the State level Achievers. The result is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK POSITION
1 ARYAN AGGARWAL W-13137 V-A -- National Achiever(All India Rank 85)
Class Rank III
2 BHAVYA SINGHAL W-13121 V-A -- National Achiever(All India Rank 18)
Class Rank I
3 ARAN MANDAL W-18119 V-C -- National Achiever(All India Rank 64)
Class Rank II
4 VIHAAN KULKARNI W-12108 VI-A 04 Class Rank II
5 TEJAS JAIN W-12122 VI-C 05 Class Rank III
6 ANIKA MAHANSARIA W-12006 VI-D 02 State Rank II
Class Rank I
7 MOHD. HUSSAIN MURTAZA W-14047 VII-A 12 Class Rank III
8 ROUNAK BISWAS W-17124 VII-C 03 State Rank III
Class Rank I
9 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D 08 Class Rank II
10 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B 08 Class Rank III
11 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C 07 Class Rank II
12 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C -- National Achiever(All India Rank 82)
Class Rank I
13 MIHIKA CHAWLA
W-09124 IX-B 01 State Rank I
Class Rank II
14 ANISH RANJAN DEBNATH
W-19191 IX-B 02 State Rank II
Class Rank III
15 AAKASH JOON W-09005 IX-E -- National Achiever(All India Rank 99)
Class Rank I
16 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A 03 State Rank III
Class Rank III
17 JUBIN SINGH W-08024 X-B -- National Achiever(All India Rank 98)
Class Rank I
18 SAMYAK JAIN W-19263 X-C 01 State Rank I
Class Rank II
19 AKSHAT JHA W-10195 XI-A -- National Achiever(All India Rank 66)
Class Rank I
20 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A -- National Achiever(All India Rank 62)
Class Rank I
21 RAHUL JOY DAS W-17212 XI-B -- National Achiever(All India Rank 60)
Class Rank I
22 RHYDEM AGGARWAL W-19230 XI-B 01 State Rank I
Class Rank II
23 ANEESHA BHARDWAJ W-07089 XI-B -- National Achiever(All India Rank 24)
Class Rank I
24 MOHD. ZAID W-19274 XI-B 02 State Rank II
Class Rank III
25 PAARANG AGGARWAL W-06029 XII-B 01 State Rank I
Class Rank I
26 ISHITA YADAV W-11168 XII-B 01 State Rank I
Class Rank I

19 JANUARY 2020
SCIENCE AND MATHEMATICS TALENT EXAMINATION (SMTE) 2020

The Second Level of the prestigious ‘Science and Mathematics Talent Exam’ (SMTE) was conducted by DPS Society in collaboration with Science Olympiad Foundation on Sunday, 19 January 2020 at DPS Dwarka. The top 600 students who were shortlisted in Level I, appeared for the Second and final level of the examination. 20 students from DPS Rohini appeared for the Second level of the exam on the aforementioned date. Out of these, six class IX students excelled in the Level II exam. Their Over-all Inter-DPS positions are given below:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE RANK
1 AAKASH JOON W-09005 IX-E S 27
2 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B G 65
3 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B S 82
4 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B N 90
5 ATHARV SINHA W-17104 IX-D G 91
6 ATHUL SUNIL KUMAR W-19207 IX-D K 106

18 JANUARY 2020
BIOMEDICATHON AT PGIMER, CHANDIGARH

An all India level competition, Biomedicathon, was organized by PGIMER, Chandigarh in two phases. In Phase I, school and college students and faculty professionals from all over the country were invited to send their ideas on Innovations in Biomedical Sciences.

Our student, Kanika Chowdhry (W-19273) of class XI B cleared this phase and her idea was shortlisted from among 50 ideas from all over India. Kanika has proposed the making of a device that would assist the deaf and blind in carrying out their daily task, such as crossing roads. In phase II, Kanika was invited and she presented her idea at PGIMER, Chandigarh on 18 January, 2020. She has been awarded a trophy and a certificate for the shortlisted idea.

INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD organized by SOF was conducted on Thursday, 05-12-2019 in school. 482 students were enrolled for the exam from classes V to XII out of which 422 students appeared for the exam. 89 students have qualified for the 2nd level IMO to be held on Sunday, 09-02 2020. The following students made us proud by their exceptional performance at the first level:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC RANK ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A 1 2 7 MEDAL OF DISTINCTION
2 ARUL GANDHI W-13142 V-A 2 81 494 GOLD MEDAL
3 ARYAN AGGARWAL W-17142 V-A 3 145 993 SILVER MEDAL
4 PRACHI RANJAN W-18123 V-A 4 179 1239 BRONZE MEDAL
5 SHAURYA AGGARWAL W-13075 V-B 1 4 12 MEDAL OF DISTINCTION
6 SHUBJAM SHARMA W-18202 V-B 2 38 188 GOLD MEDAL
7 TANIYA W-16236 V-B 3 43 214 SILVER MEDAL
8 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B 4 61 310 BRONZE MEDAL
9 VANSH KAPOOR W-13092 V-C 1 11 47 MEDAL OF DISTINCTION
10 ARAN MANDAL W-18119 V-C 2 96 625 GOLD MEDAL
11 DHRUVIKA MITTAL W-18111 V-C 3 197 1350 SILVER MEDAL
12 HARDIK GUPTA W-13038 V-C 4 386 2524 BRONZE MEDAL
13 SARTHAK PANKAJ SARKATE W-17139 V-D 1 69 365 GOLD MEDAL
14 NEHAL W-16160 V-D 3 259 1785 BRONZE MEDAL
15 NAVYA BAID W-18115 V-E 2 151 1041 SILVER MEDAL
16 HARSHIT BANSAL W-13130 V-E 3 259 1785 BRONZE MEDAL
17 ADITYA GODIYAL W-18097 VI-A 1 41 111 GOLD MEDAL
18 SAKSHAM JAIN W-18270 VI-A 2 68 225 SILVER MEDAL
19 VIHAAN KULKARNI W-12108 VI-A 3 81 298 BRONZE MEDAL
20 AARNA BHARGAVA W-12001 VI-B 1 41 111 GOLD MEDAL
21 SHUBHI JAIN W-12129 VI-B 2 65 210 SILVER MEDAL
22 MAANVENDER SINGH W-12053 VI-B 3 74 268 BRONZE MEDAL
23 TEJAS JAIN W-12122 VI-C 1 45 125 GOLD MEDAL
24 NAVYA GARG W-17135 VI-C 2 58 170 SILVER MEDAL
25 SANIDHYA VERMA W-12079 VI-C 3 130 565 BRONZE MEDAL
26 SHAURYA BISHT W-18108 VI-D 1 140 619 GOLD MEDAL
27 SHAURYA GUPTA W-17205 VI-D 2 333 1536 SILVER MEDAL
28 ANIKA MAHANSARIYA W-12006 VI-D 3 432 1984 BRONZE MEDAL
29 TANYA RAO W-18095 VI-E 1 254 1143 GOLD MEDAL
30 RIDDHIMA GUPTA W-13179 VI-E 2 256 1151 SILVER MEDAL
31 UDBHAV JHA W-17136 VI-E 3 550 2553 BRONZE MEDAL
32 MOHD HUSSAIN MURTAZA W-14047 VII-A 1 12 46 MEDAL OF DISTINCTION
33 ARNAV GUPTA W-18247 VII-A 2 44 209 GOLD MEDAL
34 PIHU BHATTACHARJEE W-11065 VII-A 3 79 367 SILVER MEDAL
35 VEDANT RASTOGI W-16153 VII-A 4 110 562 BRONZE MEDAL
36 ISHAAN GARG W-16144 VII-B 1 21 88 MEDAL OF DISTINCTION
37 ADIT GUPTA W-08005 VII-B 2 68 307 GOLD MEDAL
38 UTKARSH GUPTA W-17114 VII-B 3 112 567 SILVER MEDAL
39 ANANYA MADAN W-11019 VII-B 4 198 1046 BRONZE MEDAL
40 SANYAM MATHUR W-16231 VII-C 1 42 193 GOLD MEDAL
41 ROUNAK BISWAS W-17124 VII-C 2 68 307 SILVER MEDAL
42 SASHVI SINGLA W-11111 VII-C 3 139 721 BRONZE MEDAL
43 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D 1 15 15 MEDAL OF DISTINCTION
44 VRINDA SHANDILYA W-11114 VII-E 1 224 1186 GOLD MEDAL
45 ANULEKHA BANERJEE W-19190 VII-E 2 249 1333 SILVER MEDAL
46 NAMAN VEER NAKRA W-11186 VII-E 3 489 2556 BRONZE MEDAL
47 AURUM MANDAL W-13212 VIII-A 1 51 347 GOLD MEDAL
48 AVIKA JOSHI W-16159 VIII-A 2 52 368 SILVER MEDAL
49 ABHILASHA DATTA W-10200 VIII-A 3 413 2427 BRONZE MEDAL
50 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B 1 9 20 MEDAL OF DISTINCTION
51 SIDDHANTA JAIN W-10104 VIII-B 2 3 4 MEDAL OF DISTINCTION
52 ADVIT AGGARWAL W-15154 VIII-B 3 40 236 SILVER MEDAL
53 SATVIK GARG W-15168 VIII-B 4 111 741 BRONZE MEDAL
54 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C 1 6 7 MEDAL OF DISTINCTION
55 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C 2 21 74 MEDAL OF DISTINCTION
56 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C 3 2 2 MEDAL OF DISTINCTION
57 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C 4 27 129 GOLD MEDAL
58 ABSHREE BHARDWAJ W-10019 VIII-D 1 53 369 GOLD MEDAL
59 AMOGH SRIVASTAVA W-19196 VIII-D 2 54 372 SILVER MEDAL
60 ABIR CHOPRA W-15156 VIII-D 3 62 433 BRONZE MEDAL
61 AVEE GOEL W-10145 VIII-E 1 5 6 MEDAL OF DISTINCTION
62 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E 2 11 30 MEDAL OF DISTINCTION
63 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E 3 20 73 MEDAL OF DISTINCTION
64 AARUSH BASU W-18092 VIII-E 4 38 231 GOLD MEDAL
65 PARINITA MALHOTRA W-15147 VIII-E 5 160 1118 SILVER MEDAL
66 KASHIKA KAPOOR W-10080 VIII-E 6 167 1168 BRONZE MEDAL
67 ADYA GUPTA W-14018 IX-A 1 167 747 GOLD MEDAL
68 AMAN AGGARWAL W-19180 IX-A 2 361 1599 SILVER MEDAL
69 ANIKET AGGARWAL W-19164 IX-A 3 412 1823 BRONZE MEDAL
70 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B 1 10 27 MEDAL OF DISTINCTION
71 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B 2 2 4 MEDAL OF DISTINCTION
72 ARKISH GUPTA W-14054 IX-B 3 87 378 GOLD MEDAL
73 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B 4 119 524 SILVER MEDAL
74 G NANADINI W-12198 IX-B 5 203 887 BRONZE MEDAL
75 ARNAV BHAYANA W-09090 IX-C 1 72 316 GOLD MEDAL
76 RAIYARTH ARORA W-09017 IX-C 2 82 369 SILVER MEDAL
77 GARVIT YADAV W-12168 IX-C 3 121 551 BRONZE MEDAL
78 JAYAN GIRDHAR W-18211 IX-D 1 31 114 GOLD MEDAL
79 UTKARSH GUPTA W-17114 IX-D 2 38 134 SILVER MEDAL
80 ATHARVA SINHA W-17104 IX-D 3 42 155 BRONZE MEDAL
81 UTKARSH AGGARWAL W-10124 IX-E 1 12 30 MEDAL OF DISTINCTION
82 AAKASH JOON W-09005 IX-E 2 1 2 MEDAL OF DISTINCTION
83 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E 3 5 15 MEDAL OF DISTINCTION
84 MAYANK GOEL W-09075 IX-E 4 32 117 GOLD MEDAL
85 GAURI NANDA W-09067 IX-E 5 44 158 SILVER MEDAL
86 ARNAV AGGARWAL W-14053 IX-E 6 63 265 BRONZE MEDAL
87 DEV SINGH W-12196 IX-F 1 243 1071 GOLD MEDAL
88 UTSAV CHOUDHARY W-15201 IX-F 2 456 2026 SILVER MEDAL
89 VEDANT HANDA W-09091 IX-F 3 692 2914 BRONZE MEDAL
90 AMIT GUPTA W-08010 X-A 1 22 96 MEDAL OF DISTINCTION
91 ANANYA DAS W-11158 X-A 2 12 41 MEDAL OF DISTINCTION
92 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A 3 10 37 MEDAL OF DISTINCTION
93 AKSHIT GUPTA W-09143 X-A 4 34 163 GOLD MEDAL
94 DIVISHA KAUSHIK W-16171 X-A 5 35 176 SILVER MEDAL
95 ANSH MANGLA W-18248 X-A 6 86 411 BRONZE MEDAL
96 JUBIN SINGH W-08024 X-B 1 2 4 MEDAL OF DISTINCTION
97 SAMYAK JAIN W-19263 X-C 1 15 51 MEDAL OF DISTINCTION
98 SAACHI BANSAL W-08058 X-C 2 154 751 GOLD MEDAL
99 MOULEEK KAPOOR W-18154 X-D 1 80 399 GOLD MEDAL
100 YASHIKA GULATI W-13253 X-D 2 90 443 SILVER MEDAL
101 ANRNAV GUPTA W-18247 X-D 3 102 490 BRONZE MEDAL
102 AKSHAT JHA W-10195 XI-A 1 20 177 MEDAL OF DISTINCTION
103 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A 2 16 155 MEDAL OF DISTINCTION
104 ANANYA SINGH W-10131 XI-A 3 90 621 GOLD MEDAL
105 VAIBHAV AGRAWAL W-12176 XI-A 4 100 661 SILVER MEDAL
106 TANISHQ GUPTA W-19266 XI-A 5 162 977 BRONZE MEDAL
107 VIKRAMADITYA BHATTACHARJEE W-08137 XI-B 1 87 618 GOLD MEDAL
108 NIKITA AGARWAL W-07032 XI-B 2 263 1334 SILVER MEDAL
109 RAHUL JOY DAS W-17212 XI-B 3 295 1457 BRONZE MEDAL
110 DEEKSHA BAHL W-12197 XI-C 1 339 1615 GOLD MEDAL
111 SAMBHAV SURI W-10292 XI-C 2 389 1797 SILVER MEDAL
112 YASH GUPTA W-13180 XI-C 3 556 2296 BRONZE MEDAL
113 VEIDES KASERA W-19227 XI-D 1 307 1492 GOLD MEDAL
114 DEVANSHI GOEL W-17216 XI-D 2 327 1583 SILVER MEDAL
115 NISHTHA GOEL W-19279 XI-D 3 485 2095 BRONZE MEDAL

THE GIRL CHILD SCHOLARSHIP SCHEME (2019-2020) BY SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION

The Science Olympiad Foundation (SOF) runs a Girl Child Scholarship Scheme (GCSS), under which a scholarship of Rs 5,000/- each is awarded to 308 needy girl students in India who are academically inclined and belong to the financially weaker section of the society. Abhilasha Dutta of Class VIII Delhi Public School Rohini is the proud recipient of the scholarship and is among the 308 candidates selected by SOF out of 5000 candidates nominated from all over the country.

02 TO 07 DECEMBER 2019
NATIONAL CREATIVITY OLYMPIAD-LEVEL II

The National Creativity Olympiad-2019 Level II was organized from 02 to 07 December, 2019 at DPS Rohini. 65 students appeared for Level II. The following students have been ranked and awarded with cash prizes:

ROLL NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SCE HOUSE RANK PRIZE AMOUNT
11199 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B S 4 1000
11193 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A B 6 1000
11224 SAHARSH GUPTA W-12083 VI-A S 7 1000
11226 VIHAAN KULKARNI W-12108 VI-A Y 9 1000
11234 ARNAV BHARGAWA W-19256 VI-B N 17 1000
11283 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D G 4 1000
11263 ISHAAN GARG W-16144 VII-B B 6 1000
11277 ROUNAK BISWAS W-17124 VII-C S 7 1000
11333 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E G 3 7000
11332 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B 4 1000
11291 AURUM MANDAL W-13212 VIII-A G 6 1000
11388 MAYANK GOEL W-09075 IX-E K 1 15000
11360 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B G 7 1000
11384 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E N 13 1000
11425 SHIKHAR GUPTA W-17099 X-D K 13 1000
11428 AKSHAT JHA W-10195 XI-A K 8 1000
11439 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 X-A N 14 1000

SEAMO 2019

The Southeast Asian Mathematical Olympiad SEAMO 2019 was conducted for Classes V-IX. Arjun Gupta of class VIII-C secured Global Rank 5. The detailed result is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE MEDAL COUNTRY RANK
1 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C N GOLD 1
2 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C K GOLD 4
3 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C Y SILVER 5
4 SIDDHANTA JAIN W-10104 VIII-B G SILVER 12
5 ADITYA GODIYAL W-18097 VI-A B SILVER 2
6 ARYAN AGGARWAL W-13137 V-A S SILVER 2
7 SHAIVI PATHAK W-18105 VI-B K SILVER 2
8 SAKSHAM JAIN W-12089 VI-A S SILVER 2
9 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B BRONZE 19
10 ANISH RANJAN DEBANATH W-19191 IX-B S BRONZE 22

ARYABHATTA GANIT CHALLENGE

The Central Board of Secondary Education CBSE conducted Aryabhatta Ganit Challenge for students. The first stage of the test was conducted for students of class VIII. The details of the top three students selected for the second stage are as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS HOUSE
1 AARUSH BASU W-18092 VIII-E G
2 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B
3 SIDDHANTA JAIN W-10104 VIII-B G

The second stage was conducted online on 29 November 2019 and top 100 students from each region have been identified and AARUSH BASU, class VIII-E of our school was among the top 100 students.


29 NOVEMBER 2019
INTERNATIONAL COMMERCE OLYMPIAD

The International Commerce Olympiad 2019 was organized by Commerce Teachers Foundation on Friday, 29 November 2019 for the students of Class XI. 47 students appeared in the examination. Aryan Aggarwal of XI D Secured 21st RANK with 99.50 percentile.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ARYAN AGGARWAL W-17142 XI-D S 21 EXCELLENCE & MERIT CERTIFICATE
2 HITANSHI GUPTA W-07022 XI-D N 46 MERIT CERTIFICATE
3 SANJANA SAHNI W-10135 XI-D K 57 MERIT CERTIFICATE
4 VEIDES KASERA W-19227 XI-D Y 88 MERIT CERTIFICATE

28 NOVEMBER 2019
NATIONAL CYBER OLYMPIAD (2019-20)

National Cyber Olympiad organized by Science Olympiad Foundation was held on Thursday, 28 November 2019 in our school. 158 students appeared from classes V-X, out of which 6 students have won Zonal Excellence Awards, 7 received gold medals, 6 received silver medals and 6 received bronze medals. The following students have received the Zonal Excellence Award:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ADITYA GODIYAL W-18097 VI-A 15 189 Certificate of Zonal Excellence + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
2 VIVYAN KUMAR W-18096 VI-C 9 171 Gifts Worth Rs 1000/- +Certificate of Zonal Excellence + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
3 SATVIK GARG W-15168 VIII-B 3 36 Rs. 333/- + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence
4 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C 13 125 Certificate of Zonal Excellence + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
5 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E 16 144 Certificate of Zonal Excellence + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
6 SHAURYA BAJAJ W-08067 X-C 5 79 Gifts Worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence + Medal of Distinction + Certificate of Distinction
7 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A 55 302 Gold Medal + Participation Certificate
8 SADHIL NAUTIYAL W-15143 VI-A 37 272 Gold Medal + Participation Certificate
9 EMAAN CHOPRA W-16212 VII-D 48 313 Gold Medal + Participation Certificate
10 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C 27 186 Gold Medal + Participation Certificate
11 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E 67 303 Gold Medal + Participation Certificate
12 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B 27 165 Gold Medal + Participation Certificate
13 MANIT KAUSHIK W-08045 X-B 33 228 Gold Medal + Participation Certificate
14 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B 58 310 Silver Medal + Participation Certificate
15 NIKUNJ GUPTA W-18189 VI-E 70 354 Silver Medal + Participation Certificate
16 ADIT GUPTA W-17105 VII-B 62 354 Silver Medal + Participation Certificate
17 BHUMI GUPTA W-10030 VIII-D 46 228 Silver Medal + Participation Certificate
18 AARUSH BASU W-18092 VIII-E 98 408 Silver Medal + Participation Certificate
19 MAYANK GOEL W-09075 IX-E 44 224 Silver Medal + Participation Certificate
20 PRACHI RANJAN W-18123 V-A 82 369 Bronze Medal + Participation Certificate
21 SAHARSH GUPTA W-12083 VI-A 83 393 Bronze Medal + Participation Certificate
22 DIPIN PANDEY W-11031 VII-C 123 541 Bronze Medal + Participation Certificate
23 AURUM MANDAL W-13212 VIII-A 48 243 Bronze Medal + Participation Certificate
24 ANUSHREE JAIN W-15179 VIII-E 106 444 Bronze Medal + Participation Certificate
25 SANVI BHATIA W-09089 IX-C 56 262 Bronze Medal + Participation Certificate

21 NOVEMBER 2019
NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD (2019-20)

The National Science Olympiad for the students of classes V-XII was conducted by Science Foundation (SOF) on Thursday, 21 November 2019 in the school premises. In total, 449 students were registered out of which 373 appeared for the exam. The result is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC CLASS/SEC RANK ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A 1 75 177 Gold Medal
2 SHAURYA AGGARWAL W-13075 V-B 1 44 120 Gold Medal
3 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B 2 102 231 Silver Medal
4 ARAHAN SINGH W-13022 V-B 3 117 259 Bronze Medal
5 VANSH KAPOOR W-13092 V-C 2 76 178 Silver Medal
6 NIDHI MITTAL W-17148 V-D 3 96 125 Bronze Medal
7 VIHAAN KULKARNI W-12108 VI-A 1 9 36 Medal Of Distinction
8 ADITYA GODIYAL W-18097 VI-A 2 14 56 Medal Of Distinction
9 SAHARSH GUPTA W-12083 VI-A 3 64 28 Gold Medal
10 SADHIL NAUTIYAL W-15143 VI-A 4 132 349 Silver Medal
11 SAKSHAM JAIN W-12089 VI-A 5 142 366 Bronze Medal
12 SHAIVI PATHAK W-18105 VI-B 1 44 138 Gold Medal
13 SAKSHAM GOEL W-12090 VI-B 2 107 284 Silver Medal
14 ARUSH GUPTA W-12022 VI-B 3 259 631 Bronze Medal
15 VIVYAN KUMAR W-18096 VI-C 1 43 137 Gold Medal
16 TEJAS JAIN W-12122 VI-C 2 122 322 Silver Medal
17 NAVYA GARG W-17135 VI-C 3 128 336 Bronze Medal
18 SHAURYA BISHT W-18108 VI-D 1 216 542 Gold Medal
19 RIDDHIMA GUPTA W-17146 VI-E 1 65 188 Gold Medal
20 TANYA RAO W-18095 VI-E 2 167 438 Silver Medal
21 UDBHAV JHA W-17136 VI-E 3 174 449 Bronze Medal
22 MOHAMMAD HUSSAIN M W-14047 VII-A 1 20 83 Medal Of Distinction
23 ADIT GUPTA W-17105 VII-B 4 71 192 Bronze Medal
24 ROUNAK BISWAS W-17124 VII-C 1 34 118 Gold Medal
25 BHAVYA ARORA W-16141 VII-C 2 145 362 Silver Medal
26 YANA VIG W-11127 VII-C 3 201 468 Bronze Medal
27 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D 2 33 179 Silver Medal
28 ANIRUDH BUDHWAR W-16176 VII-D 3 64 120 School Bronze Medal
29 NUPUR KAUSHIK W-16219 VII-E 1 118 312 Gold Medal
30 NAMAN VEER NAKRA W-11186 VII-E 2 160 386 Silver Medal
31 NIMISHA DIXIT W-17121 VII-E 3 181 431 Bronze Medal
32 AVIKA JOSHI W-16159 VIII-A 1 56 169 Gold Medal
33 KANISHAK KUMAR W-10184 VIII-A 2 149 346 Silver Medal
34 PALAK BATRA W-15193 VIII-A 3 170 387 Bronze Medal
35 SATVIK GARG W-15168 VIII-B 1 35 124 Gold Medal
36 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B 2 41 142 Silver Medal
37 GUNITA GUPTA W-18088 VIII-B 3 196 429 Bronze Medal
38 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C 1 82 223 Gold Medal
39 ARYAN BANSAL W-10108 VIII-D 1 56 169 Gold Medal
40 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 VIII-D 2 138 325 Silver Medal
41 MANSI GAHLAWAT W-17112 VIII-D 2 138 325 Silver Medal
42 MUSKAN SHEORAN W-18232 VIII-D 3 214 470 Bronze Medal
43 AVEE GOEL W-10145 VIII-E 1 54 167 Gold Medal
44 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E 2 74 200 Silver Medal
45 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E 3 123 297 Bronze Medal
46 ANNUSHKA DOGRA W-09065 IX-A 1 54 224 Gold Medal
47 ADYA GUPTA W-14018 IX-A 2 83 296 Silver Medal
48 TANISHA GARG W-09010 IX-A 3 215 558 Bronze Medal
49 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B 1 16 103 Medal Of Distinction
50 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B 2 28 159 Gold Medal
51 RAIYARTH ARORA W-09017 IX-C 1 41 199 Gold Medal
52 GARVIT YADAV W-12168 IX-C 2 97 328 Silver Medal
53 SOUMYA JHA W-09040 IX-C 3 165 472 Bronze Medal
54 UTKARSH GUPTA W-14035 IX-D 1 212 553 Gold Medal
55 ATHARV SINHA W-17104 IX-D 2 227 576 Silver Medal
56 JAYAN GIRDHAR W-18211 IX-D 3 234 587 Bronze Medal
57 AAKASH JOON W-09005 IX-E 1 15 102 Medal Of Distinction
58 MAYANK GOEL W-09075 IX-E 2 37 185 Gold Medal
59 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E 3 92 321 Silver Medal
60 GAURI NANDA W-09067 IX-E 4 96 327 Bronze Medal
61 DEV SINGH W-12196 IX-F 1 33 178 Gold Medal
62 GAURI SINGH W-09052 IX-F 2 280 671 Silver Medal
63 ADITI SHARMA W-19206 IX-F 3 302 710 Bronze Medal
64 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 X-A 1 8 31 Medal Of Distinction
65 AKSHIT GUPTA W-09143 X-A 2 54 135 Gold Medal
66 ANUSHKA GUPTA W-18255 X-A 3 104 238 Silver Medal
67 AKSHITA SHARMA W-11139 X-A 4 141 302 Bronze Medal
68 JUBIN SINGH W-08024 X-B 2 78 189 Gold Medal
69 SAMYAK JAIN W-19263 X-C 1 14 41 Medal Of Distinction
70 SHAURYA BAJAJ W-08067 X-C 4 94 220 Bronze Medal
71 ARNAV GUPTA W-18247 X-D 3 90 214 Silver Medal
72 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A 1 9 164 Medal Of Distinction
73 AKSH BHARDWAJ W-19242 XI-A 2 100 927 Gold Medal
74 TANISHQ GUPTA W-10206 XI-A 3 110 976 Silver Medal
75 PRIYANSH AHUJA W-12184 XI-A 4 145 1195 Bronze Medal
76 ANEESHA BHARDWAJ W-07089 XI-B 1 35 474 Gold Medal
77 VIKRAMADITYA BHATTACHARJEE W-08137 XI-B 2 149 1206 Silver Medal
78 DAKSH KHILLAN W-10153 XI-B 3 179 1316 Bronze Medal
79 SHIHIJ KAUL W-07006 XI-C 1 217 1502 Gold Medal
80 SARTHAK KAUSHIK W-07229 XI-C 2 372 2106 Silver Medal
81 SHASHIBHUSHAN DAS W-07129 XI-C 3 375 2109 Bronze Medal
82 ISHITA YADAV W-11168 XII-B 1 18 153 Medal Of Distinction

17 NOVEMBER 2019
NATIONAL TALENT SEARCH EXAMINATION 2019-20 (1st Stage)

The First Stage of NTSE 2019-20 conducted by the Directorate of Education, Delhi was held on Sunday, 17 November 2019. A total of 94 students of class X (2019-20) registered from DPS-Rohini, out of which 81 appeared for the exam. 5 students of our school qualified the 1st Stage, where in Samyak Jain of X-C, made us proud by securing the I Rank. The details of qualifying students are as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN.NO. CLASS/SEC DELHI RANK CATEGORY AWARDS
1 SAMYAK JAIN W-19263 X-C 1 GENERAL Qualified for the 2nd Stage of NTSE to be held on 10 May 2020
2 JUBIN SINGH W-08024 X-B 5 GENERAL
3 AMIT GUPTA W-08010 X-A 11 GENERAL
4 AKSHIT GUPTA W-09143 X-A 12 GENERAL
5 SAKSHAM NIMBEKAR W-08057 X-C 13 SC

11 AUGUST 2019
PRE – REGIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD (PRMO)

Pre –Regional Mathematics Olympiad (PRMO) -2019 is the first step in the selection of the Indian Team for the International Olympiad. PRMO was organized by Mathematics Teachers’ Association (India) MTA(I) on Sunday, August 11, 2019 at Delhi Public School Rohini ,for Classes VIII – XII. Eight students qualified PRMO and will appear for RMO on October 20,2019.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARDS
1 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C Qualified PRMO & will appear for RMO
2 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B
3 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B
4 MAYANK GOEL W-09075 IX-D
5 SAMYAK JAIN W-19263 X-C
6 JUBIN SINGH W-08024 X-B
7 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A
8 RAHUL JOY DAS W-17212 XI-B

15 OCTOBER 2019
INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD-LEVEL I 2019

The International English Olympiad was conducted by Science Foundation on 15 October 2019 at Delhi Public School, Rohini. A total of 535 students had enrolled, out of which 485 appeared for the Olympiad. The results are as follows:

ROLL NO. NAME OF THE STUDENT MARKS OBTAINED  SCHOOL RANK ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK QUAL. FOR 2 LEVEL AWARDS WON
DL0144-05-A-002 ANUSHKA VERMA 49 2 93 307 YES SILVER MEDAL
DL0144-05-A-005 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH 48 3 124 382 YES BRONZE MEDAL
DL0144-05-A-010 ISHITA CHAUDHARY 51 1 45 176 YES GOLD MEDAL
DL0144-05-B-019 DEVANSHI SINGHAL 40 3 464 1330 NO BRONZE MEDAL
DL0144-05-B-025 PARI VOHRA 42 2 332 984 NO SILVER MEDAL
DL0144-05-C-025 SHAURYA AGGARWAL 49 1 87 289 YES GOLD MEDAL
DL0144-05-C-037 AARAV CHAUDHARY
41 3 411 1160 NO BRONZE MEDAL
DL0144-05-C-051 SAMANVI VIRMANI
45 1 209 629 NO GOLD MEDAL
DL0144-05-D-053 VANSH KAPOOR
44 2 260 754 NO SILVER MEDAL
DL0144-05-D-056 AARADHYA GUPTA 46 1 180 550 NO GOLD MEDAL
DL0144-05-D-058 ADITYA GOEL 44 2 239 711 NO SILVER MEDAL
DL0144-05-D-062 JIVANSH KUMAR GUPTA 43 3 296 879 NO BRONZE MEDAL
DL0144-05-E-077 ANANT SAI NAKRA 43 2 282 853 NO SILVER MEDAL
DL0144-05-E-085 MANAS KUMAR 40 3 453 1299 NO BRONZE MEDAL
DL0144-05-E-087 SAMAIYA ARORA 44 1 261 758 NO GOLD MEDAL
DL0144-06-A-006 DARSH JAIN 44 3 243 637 NO BRONZE MEDAL
DL0144-06-A-008 KABIR GUPTA 52 1 30 95 YES GOLD MEDAL
DL0144-06-A-013 SADHIL NAUTIYAL 45 2 204 533 NO SILVER MEDAL
DL0144-06-B-027 MAIRA SAREEN 42 3 318 836 NO BRONZE MEDAL
DL0144-06-B-038 SHAIVI PATHAK 45 2 204 533 NO SILVER MEDAL
DL0144-06-B-039 VENYA AGRAWAL 47 1 123 355 NO GOLD MEDAL
DL0144-06-C-057 SANIDHYA VERMA 48 3 17 308 YES BRONZE MEDAL
DL0144-06-C-063 TEJAS JAIN 49 2 76 230 YES SILVER MEDAL
DL0144-06-C-064 VIVYAN KUMAR 52 1 39 110 YES GOLD MEDAL
DL0144-06-D-072 DIVYUM GUPTA 46 2 163 443 NO SILVER MEDAL
DL0144-06-D-078 SHANIVI 47 1 120 351 NO GOLD MEDAL
DL0144-06-D-083 RIDHIMA BHATNAGAR 44 3 230 610 NO BRONZE MEDAL
DL0144-06-E-088 CHARVI BATRA 45 2 182 502 NO SILVER MEDAL
DL0144-06-E-107 TANYA RAO 48 1 111 312 NO GOLD MEDAL
DL0144-06-E-108 UDBHAV JHA 44 3 216 591 NO BRONZE MEDAL
DL0144-07-A-001 ADITYA JHA 43 3 227 678 NO BRONZE MEDAL
DL0144-07-A-002 AKSHATT 43 2 223 674 NO SILVER MEDAL
DL0144-07-A-013 MOHAMMAD HUSSAIN M 45 1 151 469 NO GOLD MEDAL
DL0144-07-B-026 ARJUN VERMA 51 1 29 105 YES GOLD MEDAL
DL0144-07-B-030 ISHAAN GARG 48 2 85 268 YES SILVER MEDAL
DL0144-07-B-042 UTKARSH GUPTA 44 3 186 573 NO BRONZE MEDAL
DL0144-07-C-045 AARAV DUA 44 3 171 548 NO BRONZE MEDAL
DL0144-07-C-049 ARSHIA KHUND 45 2 158 489 NO SILVER MEDAL
DL0144-07-C-062 RENNIE GUPTA 51 1 33 119 YES GOLD MEDAL
DL0144-07-C-063 ROUNAK BISWAS 45 2 158 489 NO SILVER MEDAL
DL0144-07-D-071 AANYA KAUSHIK 48 2 89 279 YES GOLD MEDAL
DL0144-07-D-072 ADITYA JAIN 43 3 218 667 NO SILVER MEDAL
DL0144-07-D-073 ANIRUDH BUDHWAR 53 1 12 62 YES MEDAL OF DISTINCTION
DL0144-07-D-076 EMAAN CHOPRA 43 4 229 687 NO BRONZE MEDAL
DL0144-07-E-091 ANULEKHA BANERJEE 45 2 154 483 NO SILVER MEDAL
DL0144-07-E-096 KHUSHI KATARIA 51 1 38 128 YES GOLD MEDAL
DL0144-07-E-098 NIMISHA DIXIT 43 3 221 671 NO BRONZE MEDAL
DL0144-08-A-006 AURUM MANDAL 46 3 204 467 NO BRONZE MEDAL 
DL0144-08-A-007 AVIKA JOSHI 47 1 156 371 NO GOLD MEDAL
DL0144-08-A-009 GUNEET SINGH 47 2 157 372 NO SILVER MEDAL
DL0144-08-B-033 SIDDHANTA JAIN 51 1 74 158 YES GOLD MEDAL
DL0144-08-C-038 ARNAV GUPTA 46 3 201 463 NO BRONZE MEDAL
DL0144-08-C-041 MOH BHARGAVA 50 1 95 213 NO GOLD MEDAL
DL0144-08-C-045 SWADHA KHARE 48 2 134 310 NO SILVER MEDAL
DL0144-08-D-061 MANSI GAHLAWAT 51 2 67 140 YES SILVER MEDAL
DL0144-08-D-063 MUSKAN GUPTA 52 1 50 99 YES GOLD MEDAL
DL0144-08-D-074 TRINABH BHATNAGAR 51 3 71 155 YES BRONZE MEDAL
DL0144-08-E-075 AARUSH BASU 48 3 130 305 NO BRONZE MEDAL
DL0144-08-E-081 AVEE GOEL 51 2 69 149 YES SILVER MEDAL
DL0144-08-E-086 KSHITIJ JHA 54 1 27 53 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-A-014 MANOMAY GARG 46 1 132 409 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-B-018 ANGAD SINGH BHASIN 48 1 77 264 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-B-026 SUHANI DADHICH 46 3 117 384 YES BRONZE MEDAL
DL0144-09-B-031 AHILAAN SAXENA 47 2 104 344 YES SILVER MEDAL
DL0144-09-C-038 DIA BUTTAN 41 2 306 925 NO SILVER MEDAL
DL0144-09-C-045 SANVI BHATIA 44 1 183 566 NO GOLD MEDAL
DL0144-09-C-055 YASHIKA RAGHAV 40 3 323 991 NO BRONZE MEDAL
DL0144-09-D-072 MAHI HASIJA 40 3 318 981 NO BRONZE MEDAL
DL0144-09-D-081 SAADHYA GUPTA 44 2 180 560 NO SILVER MEDAL
DL0144-09-D-083 SUHANI VOHRA 48 1 67 243 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-E-092 SHREYA BUDHWAR 48 1 73 260 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-E-101 ARNAV AGGARWAL 45 2 146 468 NO SILVER MEDAL
DL0144-09-E-105 GAURI NANDA 45 3 147 469 NO BRONZE MEDAL
DL0144-09-F-116 ARYA MANN 49 1 56 202 YES GOLD MEDAL
DL0144-09-F-120 KAIRA PAHUJA ARORA 48 2 77 264 YES SILVER MEDAL
DL0144-09-F-127 VEDANT HANDA 43 3 216 676 NO BRONZE MEDAL
DL0144-10-A-001 ADIT GUPTA 45 1 130 395 NO GOLD MEDAL
DL0144-10-A-008 ANUSHKA GUPTA 42 3 219 629 NO BRONZE MEDAL
DL0144-10-A-013 HARSHITA NAYAR 44 2 166 474 NO SILVER MEDAL
DL0144-10-C-038 ADITI SRIVASTAVA 45 3 137 405 NO BRONZE MEDAL
DL0144-10-C-053 NIHARIKA SINGH 45 2 132 397 NO SILVER MEDAL
DL0144-10-C-057 SHAURYA BAJAJ 48 1 70 220 YES GOLD MEDAL
DL0144-10-D-073 RONNIE GUPTA 49 1 51 176 YES GOLD MEDAL
DL0144-10-D-077 VASUNDHRA CHAUHAN 43 2 198 561 NO SILVER MEDAL
DL0144-10-D-078 YASHIKA GULATI 42 3 213 622 NO BRONZE MEDAL
DL0144-10-E-079 ISHITA GOEL 42 1 219 629 NO GOLD MEDAL
DL0144-11-A-008 PRAJWAL PANKAJ 48 3 126 272 NO BRONZE MEDAL
DL0144-11-A-009 PRIYANSH AHUJA 48 2 119 263 NO SILVER MEDAL
DL0144-11-B-028 DAKSH KHILLAN 51 1 69 133 YES GOLD MEDAL
DL0144-11-C-056 SIDDHANT CHOPRA 40 3 395 908 NO BRONZE MEDAL
DL0144-11-C-063 CHARVI MAINI 46 1 180 406 NO GOLD MEDAL
DL0144-11-C-064 GARVIT JAIN 41 2 333 779 NO SILVER MEDAL
DL0144-11-D-081 MUSKAAN JINDAL 52 1 57 109 YES GOLD MEDAL
DL0144-11-D-082 NAVYAA SHARMA 46 3 169 384 NO
BRONZE MEDAL
DL0144-11-D-088 SANJANA SAHNI 47 2 137 318 NO SILVER MEDAL
DL0144-12-D-006 GARRY SIDDHANT SACHDEVA 46 1 73 264 NO GOLD MEDAL

16 OCTOBER 2019
NATIONAL GREEN OLYMPIAD EXAMINATION

THE NATIONAL GREEN OLYMPIAD EXAMINATION organized by TERI was held on 16 October 2019 in the school premises. 212 students from classes V to X participated in the Olympiad. The result for the same is as follows:


S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
1 ADITYA GODIYAL W-18097 VII-A B DISTINCTION1
12 October 2019
16th INTER SCHOOL BHASKARA AWARDS MATHS COMPETITION-2019

16th Inter School Bhaskara Awards Maths Competition-2019 was held on 12 October 2019. Shaurya Aggarwal of class V secured the second position in category I (Class IV and V) and Aakash Joon of class IX secured the I position in category III (Class VIII and IX).

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS HOUSE POSITION
1 SHAURYA AGGARWAL W-11002 V G II (Cash Prize of Rs.1000)
2 AAKASH JOON W-09005 IX S I (Cash Prize of Rs.1500)

24 NOVEMBER 2019
The Vidyarthi Vigyan Manthan (VVM)

The Vidyarthi Vigyan Manthan- A National Talent Search Examination was conducted on 24 November 2019 by the Vigyan Prasar in association with NCERT for the students of classes VI to XI. A total of 83 students enrolled for the exam. The following students of our school have been selected for participation in the state level camp.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS STATE RANK
1 SHAURYA BISHT W-18108 VI 2
2 VEDANT RASTOGI W-16153 VII 2
3 ADIT GUPTA W-17105 VII -
4 AHILAAN SAXENA W-09026 IX 1
5 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX 2
6 AKSHIT GUPTA W-09143 X -
7 JUBIN SINGH W-08024 X 3

20 NOVEMBER 2019
SCIENCE AND MATHEMATICS TALENT EXAMINATION (LEVEL-1)

The yearly ‘Science and Mathematics Talent Exam’ (SMTE) was conducted by DPS Society in collaboration with Science Olympiad Foundation exclusively for the students of class IX of all Delhi Public Schools on 20th November, 2019 at DPS Rohini. The top 600 students from all schools were selected for the second level. A total of 205 students had enrolled from DPS-Rohini, out of which 176 appeared for the exam. 20 students qualified for second level of SMTE.

The names of the finalists in order of their Inter DPS Ranks are as follows:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE INTER DPS RANK SCHOOL RANK
1 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B G 3 1
2 AAKASH JOON W-09005 IX-E S 9 2
3 MIHIKA CHAWLA W-09124 IX-B N 24 3
4 ANISH RANJAN DEBNATH W-19191 IX-B S 39 4
5 ATHARV SINHA W-17104 IX-D G 48 5
6 GARVIT YADAV W-12168 IX-C Y 60 6
7 GAURI NANDA W-09067 IX-E B 97 7
8 MAYANK GOEL W-09075 IX-E K 151 8
9 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E N 156 9
10 UTKARSH GUPTA W-14035 IX-D N 203 10
11 ADYA GUPTA W-14018 IX-A S 237 11
12 ARNAV BHAYANA W-09090 IX-C Y 247 12
13 SUBHITA JAIN W-09122 IX-B G 360 13
14 JAYAN GIRDHAR W-18211 IX-D B 366 14
15 ANANT GUPTA W-14148 IX-D K 390 15
16 RAIYARTH ARORA W-09017 IX-C S 397 16
17 JAAGRAV SHAKALYA W-09131 IX-E S 409 17
18 ATHUL SUNIL KUMAR W-19207 IX-D K 523 18
19 ARKISH GUPTA W-14054 IX-B S 547 19
20 G. NANDINI W-14054 IX-B Y 570 20

3 NOVEMBER 2019
KISHORE VAIGYANIK PROTSAHAN YOJANA (KVPY)

The Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY) is a program that was started in 1999 by the Department of Science and Technology (DST), Government of India to encourage students who are studying Basic Sciences to take up research as a career in Science. KVPY had organized the scholarship exam for the year 2019 on November 3rd, at different centers across the country.

Based on the performance in the aptitude test, the short-listed students will appear for an interview, the final stage of the selection procedure. The following students of our school made us proud by qualifying in level I (Aptitude Test) of the exam.


S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC
1 ANUBHAV TANEJA W-06028 XII-B
2 ISHITA YADAV W-11168 XII-B
3 SANCHIT SIKRI W-18271 XII-B
4 AKSHAT JHA W-10195 XI-A

30 SEPTEMBER 2019
NATIONAL CREATIVITY OLYMPIAD LEVEL I [2019-2020]

NATIONAL CREATIVITY OLYMPIAD 2019 was organized on Monday, 30 September 2019 at DPS Rohini. 288 students from classes V to XI appeared for the exam out of which 65 students have qualified for level II.


ROLL.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE
11199 DEVANSHI SINGHAL W-17130 V-B S
11193 BHAVYA SINGHAL KOTTIYATH W-13121 V-A B
11197 YUVAAN KAPOOR W-17117 V-A K
11209 AARADHYA GUPTA W-13119 V-D S
11201 PALOMA VERMA W-13141 V-B K
11203 YASHVI GUPTA W-13097 V-B B
11211 NIDHI MITTAL W-17148 V-D S
11205 ARANYA MANDAL W-18118 V-C N
11217 NAVYA BAID W-18115 V-E B
11246 DIVYUM GUPTA W-14003 VI-D Y
11221 DIVYANSHU W-18109 VI-A B
11224 SAHARSH GUPTA W-12083 VI-A S
11227 AARNA BHARGAVA W-12001 VI-B B
11230 SAKSHAM GOEL W-12090 VI-B Y
11237 NAVYA GARG W-17135 VI-C K
11229 MAANVENDER SINGH W-12053 VI-B S
11244 VIVYAN KUMAR W-18096 VI-C Y
11245 ANIKA MAHANSARIA W-12006 VI-D Y
11256 RIDDHIMA GUPTA W-17146 VI-E G
11225 SAKSHAM JAIN W-12089 VI-A S
11248 SHAURYA BISHT W-18108 VI-D Y
11226 VIHAAN KULKARNI W-12108 VI-A Y
11222 KABIR GUPTA W-12044 VI-A G
11234 ARNAV BHARGAWA W-19256 VI-B N
11232 SHAIVI PATHAK W-18105 VI-B K
11249 SHAURYA GUPTA W-17205 VI-D B
11231 SHUBHI JAIN W-12129 VI-B K
11219 ARYAN BANSAL W-12021 VI-A K
11277 ROUNAK BISWAS W-17124 VII-C S
11279 SASHVI SINGLA W-11111 VII-C N
11283 AANYA KAUSHIK W-11002 VII-D G
11257 ARNAV GUPTA W-16169 VII-A B
11263 ISHAAN GARG W-16144 VII-B B
11311 MOH BHARGAVA W-10072 VIII-C Y
11309 ARNAV GUPTA W-11246 VIII-C K
11333 EKANSH ARORA W-13146 VIII-E G
11306 SIDDHANTA JAIN W-10104 VIII-B G
11313 TIJIL CHHABRA W-15180 VIII-C Y
11314 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 VIII-D B
11336 KSHITIJ JHA W-15165 VIII-E K
11301 GUNITA W-18088 VIII-B N
11328 AARUSH BASU W-18092 VIII-E G
11332 AVEE GOEL W-10145 VIII-E B
11291 AURUM MANDAL W-13212 VIII-A G
11299 ADVIT AGGARWAL W-15154 VIII-B N
11300 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B G
11305 SATVIK GARG W-15168 VIII-B Y
11325 SARTHAK NARULA W-10044 VIII-D G
11338 MAHI ARORA W-10078 VIII-E Y
11388 MAYANK GOEL W-09075 IX-E K
11384 DEVANSH GUPTA W-17113 IX-E N
11360 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B G
11364 GARVIT YADAV W-12168 IX-C Y
11351 ANGAD SINGH BHASIN W-09099 IX-B K
11381 AAKASH JOON W-09005 IX-E S
11425 SHIKHAR GUPTA W-17099 X-D K
11402 TANISH BAJAJ W-18171 X-A K
11394 ANANYA DAS W-11158 X-A K
11429 ANANYA SINGH W-10131 XI-A S
11438 VIBHOR GUPTA W-19238 XI-A N
11439 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A N
11428 AKSHAT JHA W-10195 XI-A K
11431 AYUSH RANJAN SINGH W-09157 XI-A B
11441 VIKRAMADITYA BHATTACHARJEE W-08137 XI-B G
11463 ARYAN AGGARWAL W-17142 XI-D S

21 AUGUST 2019
TIMES NIE ‘SCHOOL SUPER LEAGUE 2019-20’

Times NIE ‘School Super League 2019-20’ was conducted for Classes VIII and IX on 21 August 2019 Arnav Aggarwal of class IX E and Siddhanta Jain of VIII-B received a school bag each for being the class toppers. Arnav Aggarwal also received a Lenovo Tab for being the overall winner.

PRE-REGIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD (PRMO)

Pre-Regional Mathematics Olympiad (PRMO) 2019 is the first step in the selection of the Indian Team for the International Olympiad. PRMO was organized by Mathematics Teachers’ Association (India) MTA(I) on Sunday, August 11, 2019 at Delhi Public School Rohini, for Classes VIII - XII. Eight students qualified PRMO and will appear for RMO on October 20, 2019.


S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARDS
1 ARJUN GUPTA W-13213 VIII-C Qualified PRMO & will appear for RMO
2 ANIRUDH JAIN W-10068 VIII-B
3 AHILAAN SAXENA W-09026 IX-B
4 MAYANK GOEL W-09075 IX-D
5 SAMYAK JAIN W-19263 X-C
6 JUBIN SINGH W-08024 X-B
7 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 XI-A
8 RAHUL JOY DAS W-17212 XI-B

ACADEMIC EXCELLENCE SCHOLARSHIP (2018-2019) BY SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION

Ahilaan Saxena of Class VIII is a proud recipient of the ‘Academic Excellence Scholarship’ for the academic session 2018-2019 by The Science Olympiad Foundation. As part of the scholarship, the student received a trophy, a merit certificate and a cash award of Rs 5000/- for the excellent performance in the SOF Olympiads in 2018-2019.


19 JANUARY 2019
MANAVSTHALI ALL INDIA INTER SCHOOL MATHS TALENT TEST

XXXV Manavsthali Maths Talent Test -2019 was organized by Manavsthali school on 19 th Jan 2019. Out of 27 students who participated from our school 19 figure in the merit list. Arjun Gupta of class VII and Zubin Singh and Akshit Gupta from class IX have bagged the Gold Medals in the test. 2 students won the Silver Medals ,6 students won the Bronze Medals and 8 students received Certificate of Merit.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
1 AANYA KAUSHIK W-11002 VI G MERIT CERTIFICATE
2 AVNI AGARWAL W-11030 VI Y MERIT CERTIFICATE
3 ADIT GUPTA W-17105 VII K MERIT CERTIFICATE
4 ARJUN GUPTA W-13213 VII N GOLD MEDAL
5 EKANSH ARORA W-13146 VII G BRONZE MEDAL
6 ANIRUDH JAIN W-10068 VII G BRONZE MEDAL
7 MOH BHARGAVA W-10072 VII Y MERIT CERTIFICATE
8 ARNAV GUPTA W-11246 VIII K MERIT CERTIFICATE
9 MAYANK GOEL
W-09075 VIII K SILVER MEDAL
10 AAKASH JOON W-09005 VIII S BRONZE MEDAL
11 DEVANSH GUPTA W-17113 VIII S BRONZE MEDAL
12 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII N BRONZE MEDAL
13 ATHARV SINHA W-17104 IX G MERIT CERTIFICATE
14 JUBIN SINGH W-08024 IX G GOLD MEDAL
15 AKSHIT GUPTA W-09143 IX Y GOLD MEDAL
16 ANANYA DAS W-11158 IX S SILVER MEDAL
17 AMIT GUPTA W-08010 IX K BRONZE MEDAL
18 MANAS GUPTA W-12204 XI N MERIT CERTIFICATE
19 PAARANGI CHAWLA W-06029 XI Y MERIT CERTIFICATE

FIT IN GERMAN 1 - 2

Max Mueller Bhavan conducts every year FIT in German 1 & 2 exams for school students learning German. More than 70 schools and 2000 students from Delhi participated in these exams. Three students from DPS Rohini were among top 20. They were offered a scholarship to attend a fully paid youth camp at Bhimtal from 23 April to 27 April 2019. In the Youth camp students attended various German language based activities, project, games etc. Excursions were also organized for students. Among the top 20 Students are:

EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
FIT in GERMAN-2 CHERRY NANGIA W-07035 X-C S Among top 20
KHUSHI KAPOOR W-10134 X-C G Among top 20
SANJANA SAHNI W-10135 X-C K Among top 20

SEAMO – SINGAPORE 2018

The South East Asian Mathematical Olympiad 2018 (SEAMO - SINGAPORE) was held on 29th July 2018 for classes V – XI. More than 50 students participated from DPS – ROHINI. The results are as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC AWARD
1 GOPAL SIWACH W-14157 VIII-D GOLD MEDAL
2 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D SILVER MEDAL
3 ARJUN GUPTA W-13213 VII-C SILVER MEDAL
4 JUBIN SINGH W-08024 IX-B BRONZE MEDAL
5 AMIT GUPTA W-08010 IX-A BRONZE MEDAL
6 SHAURYA GUPTA W-17205 V-D BRONZE MEDAL

GOOGLE CODE-IN

Google Code-in is a seven week long contest to introduce pre-university students (Age: 13-17 years) to open source development. Google Code-in consists of various types of organisations which use different type of languages and technologies. Each organization selects 2 grand prize winners from across the world based on their contributions. Sayam Kanwar of class XII-A worked in the organization CloudCV and has been chosen as one of the winners. He has received an all-expenses paid 4 day trip to California, USA in the month of June-2019 along with an invitation to Google’s Headquarters for the official felicitation ceremony. He will be awarded a Google Pixel-3XL phone, Google Home Mini and lots of other Google merchandise.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC AWARD
1 SAYAM KANWAR W-06057 XII-A Winner of Google Code-in

NIE STUDENT OF THE YEAR AWARD

The Times of India NIE Student of the Year Award for the session 2018-19 has been awarded to Vanshaj Vohra of Class XII-A. He received a trophy and a certificate as a prize. The award was given on the basis of excellent academic performance and for being versatile in other co scholastic fields.


7 OCTOBER 2018
INTERNATIONAL MATHEMATICS COMPETITION

An International Mathematics Competition titled '40th Tournament of Towns' was organized on October 7, 2018 at DPS Faridabad. More than 200 students from various cities of India participated in the competition. Arjun Gupta of class VII-C (DPS ROHINI) was one of the proud recipients of the Diploma.


National Cyber Olympiad 2018-19

191 students of DPS Rohini of Classes V- XI appeared for the National Cyber Olympiad in the month of January 2019 organized by Science Olympiad Foundation. Out of the 191 students who appeared for the examination 16 students bagged awards at the zonal level, 6 students won the Gold medal, 6 students won the Silver medal and 6 students won the Bronze medal.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 Vivyan Kumar  W-18096 V-C 11 124

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

2 Sadhil Nautiyal  W-15143 V-B 22 180

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

3 Dhruv Dewan  W-12236 V-D 101 408

School Gold Medal + Participation Cert.

4 Leisha Gupta  W-17206 V-E 118 454

School Silver Medal + Participation Cert.

5 Shaivi Pathak  W-18105 V-B 123 463

School Bronze Medal + Participation Cert.

6 Aneesh Raman  W-11017 VI-C 62 312

School Gold Medal + Participation Cert.

7 Emaan Chopra  W-16212 VI-D 63 313

School Silver Medal + Participation Cert.

8 Anirudh Dabas  W-16184 VI-E 34 353

School Bronze Medal + Participation Cert.

9 Aarush Basu  W-18092 VII-E 9 32

Gifts Worth Rs.1000/-

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

10 Arnav Gupta  W-11246 VII-C 14 42

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

11 Aurum Mandal  W-13212 VII-A 16 48

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

12 Satvik Garg  W-15168 VII-B 18 50

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

13 Ananya Dabas  W-15187 VII-C 22 67

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

14 Tijil Chhabra  W-15180 VII-E 26 79

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

15 Garv Sanjeev Rana W-18101 VII- 31 94

School Gold Medal + Participation Cert.

16 Moh Bhargava  W-10072 VII-C 32 95

School Silver Medal + Participation Cert.

17 Avee Goel  W-10145 VII-E 37 111

School Bronze Medal + Participation Cert.

18 Shrieen Rajora W-14151 VIII-D 51 264

School Gold Medal + Participation Cert.

19 Devansh Gupta  W-17113 VIII-D 68 299

School Silver Medal + Participation Cert.

20 Ahilaan Saxena  W-09026 VIII-D 73 308

School Bronze Medal + Participation Cert.

21 Shaurya Bajaj  W-08067 IX-C 1 13

Rs. 5000/-

Zonal Gold Medal + cert. of Zonal Excellence

22 Zubin Singh  W-08024 IX-B 19 80

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

23 Chhavi Rana  W-18166 IX-A 24 114

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

24 Anushka Gupta W-18255 IX-A 37 160

School Gold Medal + Participation Cert.

25 Dhruv Gidwani  W-11140 IX-D 38 162

School Silver Medal + Participation Cert.

26 Akshit Gupta  W-09143 IX-F 41 167

School Bronze Medal + Participation Cert.

27 Himani Aggarwal  W-07007 X-B 6 37

Gifts Worth Rs.1000/-

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

28 Aneesha Bhartdwaj  W-07089 X-C 9 55

Gifts Worth Rs.1000/-

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

29 Ananya Chawla  W-10160 X-B 19 90

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

30 Daksh Khillan  W-10153 X-D 28 125

School Gold Medal + Participation Cert.

31 Arpit Varahmihir  W-12226 XI-B 36 155

School Silver Medal + Participation Cert.

32 Ayush Ranjan Singh W-09157 X-E 39 171

School Bronze Medal + Participation Cert.

33 Manan Talwar W-06039 XI-A 10 66

Gifts Worth Rs.1000/-

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

34 Srishti Gupta W-11202 XI-A 25 103

Cert. of Zonal Excellence

Medal  and Cert. of Distinction

27 JANUARY 2019
RECOGNISING RAMANUJAN - A MATHEMATICAL COMPETITION

The Mathematical Sciences Foundation organized the ‘Recognising Ramanujan - A Mathematical Competition’ for Classes VI - IX on Sunday, 27 January, 2019. 55 students from DPS Rohini participated in the competition. Out of the 1400 students from 40 schools of Delhi who had participated, Aanya Kaushik of Class VI and Akshit Gupta of Class IX bagged the First Prize at the Junior level and Senior level respectively. 9 students were given the title of Budding Ramanujans and each one was awarded with a fully equipped computing device, Raspberry – Pi. 16 students were awarded with Certificates of Merit, which stated that they had the potential to be a Budding Ramanujan. DPS Rohini was awarded with a Certificate of ‘Mathematically Outstanding School’.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC AWARD
1 AANYA KAUSHIK
W-11002
VI-D
BUDDING RAMANUJAN
2 MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA
W-14047
VI-A
BUDDING RAMANUJAN
3 ARJUN GUPTA
W-13213
VII-C
BUDDING RAMANUJAN
4 MOH BHARGAVA
W-10072
VII-C
BUDDING RAMANUJAN
5 EKANSH ARORA
W-13146
VII-E
BUDDING RAMANUJAN
6 MAYANK GOEL
W-09075
VIII-D
BUDDING RAMANUJAN
7 UTKARSH GUPTA
W-14035
VIII-B
BUDDING RAMANUJAN
8 AKSHIT GUPTA
W-09143
IX-F
BUDDING RAMANUJAN
9 JUBIN SINGH
W-08024
IX-B
BUDDING RAMANUJAN
10 AVNI AGGARWAL
W-11030
VI-C
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
11 ABHINAV THAKRAN
W-11004
VI-B POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
12 VEDANT RASTOGI
W-16153
VI-A
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
13 ROUNAK BISWAS 
W-17124
VI-C
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
14 SASHVI SINGLA
W-11111
V1-C
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
15 ADIT GUPTA
W-17105
VI-B
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
16 ARNAV GUPTA
W-16169
VI-A
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
17 ARNAV GUPTA
W-11246 VII-C
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
18 SIDDHANTA JAIN
W-10104
VII-B
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
19 AARUSH BASU
W-18092
VII-E
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
20 PARINITA MALHOTRA
W-15147
VII-E
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
21 MIHIKA CHAWLA
W-09124
VIII-B
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
22 AHILAAN SAXENA
W-09026
VIII-D
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
23 ADIT GUPTA
W-08005
IX-F
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
24 SHAURYA BAJAJ
W-08067
IX-C
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN
25 ANANYA DAS
W-11158
IX-F
POTENTIAL TO BE  A BUDDING RAMANUJAN

10 FEBRUARY 2019
2nd Level of the National Science Olympiad

The 2nd Level of the National Science Olympiad was conducted by SOF on Sunday, 10 February 2019. Out of the 49 students from Classes V to XI who appeared for 2nd level, the following students were awarded:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ROUNAK BISWAS W-17124 VI-C 20 625 Certificate of Zonal Excellence
2 AANYA KAUSHIK W-11002 VI-D 22 636 Certificate of Zonal Excellence
3 ARNAV GUPTA W-11246 VII-C 19 367 Certificate of Zonal Excellence
4 AAKASH JOON W-09005 VIII-C 7 37 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
5 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D 23 397 Certificate of Zonal Excellence
6 JUBIN SINGH W-08024 IX-B 8 109 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
7 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F 25 319 Certificate of Zonal Excellence
8 SANCHIT SIKRI W-18271 XI-B 6 47 Gifts worth Rs 1000/- + Certificate of Zonal Excellence

4 NOVEMBER 2018
KISHORE VAIGYANIK PROTSAHAN YOJANA (KVPY)

The Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY) is a program started in 1999 by the Department of Science and Technology (DST), Government of India to encourage students who are studying Basic Sciences to take up research as a career in Science. The KVPY exam was held at different centers across the country on Sunday, 4 November 2018.

Based on the performance in the aptitude test, the short-listed students appeared for an interview as final stage of the selection procedure.

The following students of our school made us proud by qualifying in level II (Interview Level) of the exam.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC KVPY RANK
1 Dhwani Ravichandran
W-05040 XII-B 1187
2 Ishita Gupta
W-05012 XII-B 779
3 Yuvam Kulkarni
W-05019 XII-A 992

20 JANUARY 2019
JUNIOR SCIENCE TALENT SEARCH EXAMINATION (JSTSE) – 2019

JSTSE was conducted by the Science Branch of The Department of Education, Delhi for the students of class IX. Students who scored at least 65% in Class-VIII were eligible for this test. It was conducted on Sunday, 20th January 2019. Out of the 71 students who appeared, 7 qualified in the examination this year.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 AMIT GUPTA W-08010 IX-A 10
2 ARYAN MANNA W-08016 IX-B 12
3 JUBIN SINGH W-08024 IX-B 16
4 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F 18
5 DIVISHA KAUSHIK W-16171 IX-A 19
6 VANSHAJ W-18175 IX-F 23
7 CHHAVI RANA W-18166 IX-A 26

18 APRIL 2019
NSTSE

NSTSE, organized by Unified Council was held on Wednesday 12 December 2018. 374 students from Classes V to XI appeared for the exam. Among 4,20,000 participants all over India, 5 students of our school are among the top 100 National Achievers in NSTSE (2018-19). Among 11,550 participants all over New Delhi, 3 students of our school are among the State level Achievers. The detailed result is as follows:

S.No. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK POSITION AWARD
1 Vivyan Kumar W-18096 V-C - National Achiever(All India rank 12) Class Rank I Cash Award of Rs 1000 pre-paid scratch card of mapmystep.com, CD, Medal, Certificate of Appreciation
2 Aditya Godiyal
W-18097
V-B 4
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
3 Saksham Jain
W-12089
V-A 10
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
4 Avni Aggarwal
W-11030
VI-C 5
Class Rank I
Medal & Certificate of Appreciation
5 Rounak Biswas
W-17124
VI-C
7
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
6 Sanyam Mathur
W-16231
VI-C
10
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
7 Anirudh Jain
W-10068
VII-B
5
Class Rank I
Medal & Certificate of Appreciation
8 Aarush Basu
W-18092
VII-E
8
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
9 Moh Bhargava
W-10072
VII-C
12
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
10 Mayank Goel
W-09075
VIII-D
1
STATE RANK I, Class Rank I
Pre-paid Scratch Card of MAPMYSTEP.COM CD, Medal & Certificate of Appreciation
11 Ahilaan Saxena
W-09026
VIII D
3
STATE RANK III, Class Rank II
Pre-paid Scratch Card of MAPMYSTEP.COM CD, Medal & Certificate of Appreciation
12 Aakash Joon
W-09005
VIII-C
4
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
13 Jubin Singh
W-08024
IX-B
6 Class Rank I
Medal & Certificate of Appreciation
14 Aryan Manna
W-08016
IX-B
11
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
15 Divisha Kaushik
W-16171
IX-A
20
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
16 Arpit Varahmihir
W-12226
X-B 5
Class Rank I
Medal & Certificate of Appreciation
17 Ananya
W-10131
X-E
12
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
18 Rishit Gupta
W-07062
X-D
35
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
19 Sanchit Sikri
W-18271
XI-B
1
State Rank I, Class Rank I
CD, Medal & Certificate of Appreciation
20 Kush Aggarwal
W- 09142
XI-B
30
Class Rank II
Medal & Certificate of Appreciation
21 Anusha Aggarwal
W-06111
XI-A
31
Class Rank III
Medal & Certificate of Appreciation
22 Vanshika
W-18314
XI-B

NATIONAL ACHIEVER (ALL INDIA RANK 2) Class Rank I
Laptop CD, Medal & Certificate of Appreciation
23 Ishita Yadav
W-11168
XI-B

NATIONAL ACHIEVER (ALL INDIA RANK 4) Class Rank II
Cash Award of Rs. 1,500/- CD, Medal & Certificate of Appreciation
24 Anubhav Taneja
W-06028
XI-B

NATIONAL ACHIEVER (ALL INDIA RANK 5) Class Rank III
Cash Award of Rs. 1,500/- CD, Medal & Certificate of Appreciation
25 Devansh Gupta
W-12185
XI-B

NATIONAL ACHIEVER (ALL INDIA RANK 28) Class Rank IV
BOOK PRIZE: Hand Book of Biology CD, Medal & Certificate of Appreciation

15 MARCH - 2nd LEVEL OF INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

The 2nd level of INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD organized by SOF was conducted on Sunday, 10-02-2019 at S. D. Public School ,Pitampura. 80 students qualified for level II exam from classes V to XII and 77 students appeared for the exam. The result is as follows:

Aakash Joon of VIII-C has secured Zonal rank 1 and International rank 25 and awarded cash prize of Rs 5,000, Zonal Gold Medal, and Certificate of Zonal Excellence.

Saksham Jain of V-A has secured Zonal rank 2 and International rank 7 and awarded cash prize of Rs 5,000, Zonal Gold Medal, and Certificate of Zonal Excellence.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 SAKSHAM JAIN W-12089 V-A 2 7 Rs 5000 + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
2 ADITYA GODIYAL W-18097 V-B 15 110 Certificate of Zonal Excellence
3 TEJAS JAIN W-12122 V-C 25 199 Certificate of Zonal Excellence
4 VIVYAN KUMAR W-18096 V-C 9 58 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
5 MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA W-14047 VI-A 13 214 Certificate of Zonal Excellence
6 ISHAAN GARG W-16144 VI-B 7 108 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
7 ANIRUDH JAIN W-10068 VII-B 21 296 Certificate of Zonal Excellence
8 ARJUN GUPTA W-13213 VII-C 11 143 Certificate of Zonal Excellence
9 AARUSH BASU W-18092 VII-E 18 280 Certificate of Zonal Excellence
10 G. NANDINI W-12198 VIII-B 16 249 Certificate of Zonal Excellence
11 AAKASH JOON W-09005 VIII-C 1 25 Rs 5000 + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
12 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D 6 52 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
13 MAYANK GOEL W-09075 VIII-D 4 49 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
14 ATHARV SINHA W-17104 VIII-E 19 274 Certificate of Zonal Excellence
15 AMIT GUPTA W-08010 IX-A 16 218 Certificate of Zonal Excellence
16 JUBIN SINGH W-08024 IX-B 6 40 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
17 SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C 11 148 Certificate of Zonal Excellence
18 ANANYA W-10131 X-E 25 229 Certificate of Zonal Excellence

10 FEBRUARY 2019
INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD

The Second Level of International English Olympiad was conducted by Science Olympiad Foundation on 10 February 2019. 62 students appeared for the second level of IEO from our school and the result is as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC INTERNATIONAL RANK AWARD
1 EMAAN CHOPRA W-16212 VI-D 442 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
2 MOH BHARGAVA W-10072 VII-C 395 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
3 DHRUVA S KHERA W-15163 VII-D 410 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE
4 AHILAAN SAXENA W-09026 VII-D 261 CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLENCE

09 FEBRUARY 2019
RAMANUJAN SOCIETY OF BORN MATHEMATICIANS INTER-SCHOOL MATHEMATICS TALENT EXAMINATION

Students from DPS Rohini of Classes V, VIII and X appeared for the Ramanujan Inter-School Mathematics Competition 2018 on Saturday, 9 February 2019 organised by Modern School, Vasant Vihar. Out of 32 participating schools from Delhi and NCR, 10 students of Class V from DPS Rohini scored an average of 83.95% and were placed at the 2nd position in the prestigious competition. Shaurya Gupta bagged the Third position at Class V level with 89%. At the Class VIII level, 10 students from DPS Rohini scored an average of 74.4% and were placed at 2nd position out of 33 participating schools from Delhi and NCR. Ahilaan Saxena bagged the Third position in the Competition at Class VIII level with 84%. The students from Class X level were placed at the 6th position.

NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC STATE RANK AWARD
1 ANIKA MAHANSARIA W-12006 V-D II CERTIFICATE OF MERIT
2 NAVYA GARG W-17135 V-C II CERTIFICATE OF MERIT
3 SAKSHAM GOEL W-12090 V-B II CERTIFICATE OF MERIT
4 SAKSHAM JAIN W-12089 V-A II CERTIFICATE OF MERIT
5 SHAURYA BISHT W-18108 V-E II CERTIFICATE OF MERIT
6 SHAURYA GUPTA W-17205 V-D II CERTIFICATE OF MERIT
7 SHUBHI JAIN W-12129 V-B II CERTIFICATE OF MERIT
8 TEJAS JAIN W-12122 V-C II CERTIFICATE OF MERIT
9 VIHAAN KULKARNI W-12108 V-A II CERTIFICATE OF MERIT
10 VIVYAN KUMAR W-18096 V-C II CERTIFICATE OF MERIT

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/ SEC STATE RANK AWARD
1 AAKASH JOON W-09005 VIII-C II CERTIFICATE OF MERIT
2 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D II CERTIFICATE OF MERIT
3 ATHARV SINHA W-17104 VIII-E II CERTIFICATE OF MERIT
4 DEVANSH GUPTA W-17113 VIII-D II CERTIFICATE OF MERIT
5 GAURI NANDA W-09067 VIII-D II CERTIFICATE OF MERIT
6 G.NANDINI
W-12198
VIII-B II CERTIFICATE OF MERIT
7 MAYANK GOEL
W-09075
VIII-D II CERTIFICATE OF MERIT
8 MIHIKA CHAWLA
W-09124
VIII-B II CERTIFICATE OF MERIT
9 UTKARSH AGGARWAL
W-10124
VIII-B II CERTIFICATE OF MERIT
10 UTKARASH GUPTA
W-14035
VIII-B II CERTIFICATE OF MERIT

02 FEBRUARY 2019
36th INTER-SCHOOL ARYABHATTA MATHEMATICS COMPETITION 2019

The 36th Inter-School Aryabhatta Mathematics Competition was conducted on 2nd February, 2019 by Summer Fields School, Kailash Colony. Students of classes V, VIII and XI appeared for the prestigious competition from approximately 131 schools across Delhi and NCR. Delhi Public School , Rohini bagged the 1st position in Class V, 1st position in Class VIII and 2nd position in Class XI in Delhi .Overall they bagged the 3rd position in Class V, 5th position in Class VIII and 6th position in Class XI in Delhi and NCR. Shaurya Bisht of class V secured the overall 6th position by obtaining 84% marks and has been awarded with a Consolation Prize and a scholarship of Rs.3000. The details of the students who appeared and were awarded for the same are as follows:

NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 SHAURYA BISHT W-18108 V-E Y CONSOLATION PRIZE, MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
2 VIVYAN KUMAR W-18096 V-C Y MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
3 ADITYA GODIYAL W-18097 V-B B MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
4 ANIKA MAHANSARIA W-12006 V-D Y MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
5 DIVYUM GUPTA W-14003 V-D Y MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
6 TEJAS JAIN W-12122 V-C G CERTIFICATE OF MERIT
7 NAVYA GARG W-17135 V-C K CERTIFICATE OF MERIT
8 SAKSHAM JAIN W-12089 V-A S CERTIFICATE OF MERIT
9 AARNA BHARGAVA W-12001 V-B B CERTIFICATE OF MERIT
10 SHUBHI JAIN W-12129 V-B K
11 SAKSHAM GOEL W-12090 V-B Y
12 SHAURYA GUPTA W-17205 V-D B
13 VIHAAN KULKARNI W-12108 V-A Y
14 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D G CERTIFICATE OF MERIT

28 JANUARY 2019 - AWARD OF SCHOLARSHIP UNDER THE GIRL CHILD SCHOLARSHIP SCHEME (2018-19) BY SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION (VVM)

The Science Olympiad Foundation (SOF) launched a Girl Child Scholarship Scheme (GCSS) in the year 2018- 19, under which a scholarship of Rs. 5,000/- each is awarded to 300 needy girl students in India who are academically inclined and belong to the financially weaker section of the society. Neha Yadav of Class VIII was the recommended candidate from Delhi Public School Rohini for the GCSS on the basis of her academic performance in the previous class. She is a proud recipient of the scholarship among the 300 candidates selected by the SOF out of 5000 candidates nominated from all over the country.

13 JANUARY 2019
Vidyarthi Vigyan Manthan (VVM)

The "State level of The ‘Vidyarthi Vigyan Manthan’ (VVM) - National Talent Search Examination was conducted on 13/01/2019 at KV No.2 R K Puram. The following students from our school appeared in the examination:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC
1 Rounak Biswas W-17124 VI
2 Mohammed Hussain Murtaza W-14047 VI
3 Yana Vig W-11127 VI
4 Tijil Chhabra W-15180 VII
5 Abhishree Bhardwaj W-10019 VII
6 Jubin Singh W-08024 IX
7 Divisha Kaushik W-16171 IX

Mohammed Hussain Murtaza of Class VI secured the Second position , Yana Vig of Class VI secured the Third position and Jubin Singh of Class IX secured the Third position at the state level. They were awarded with a certificate , a memento and a cash prize for the same.

27 DECEMBER 2018
KISHORE VAIGYANIK PROTSAHAN YOJANA (KVPY 2018-2019)

The "Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana" (KVPY), is a program started in 1999 by the Department of Science and Technology (DST), Government of India to encourage students who are studying Basic Sciences to take up research career in Science. 65 students from our school appeared for the exam.Based on the performance in the aptitude test, the following students have been shortlisted and will appear for an interview which is the final stage of the selection procedure:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC
1 Dhwani Ravichandran W-05040 XII-B
3 Ishita Gupta W-05012 XII-B
4 Yuvam Kulkarni W-05019 XII-A

20 DECEMBER 2018
AEROLYMPICS 2019

The National Level Aero Olympiad Competition Aerolympics-2019 was organized by The Aeronautical Society of India, Bangalore. A team of three students of class IX submitted a report on the theme: Indian Space Exploration in the first Phase. Our school team was selected out of the top 22 teams from all over India for the Phase 2 programme to be held in Bangalore from 18 January to 20 January 2019 .


EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
Aerolympics Kushagra Gupta W-13209 IX-F S Selected
for phase 2
Manit Kaushik W-08045 IX-B K
Shourya Bajaj W-08067 IX-C B

16 DECEMBER 2018
DPS MATHS AND SCIENCE TALENT EXAM – LEVEL II

The The Second Level of the prestigious DPS MATHS AND SCIENCE TALENT EXAM was conducted by The DPS Society on Sunday, 16th December 2018. Top 600 students shortlisted in Level I, out of all the DPS Schools, were eligible for the Second and final level of the examination. 21 qualifying students from DPS Rohini appeared for the Second level of the exam on the aforementioned date. Out of these, five Class IX students excelled in the finals. Their Over-all Inter-DPS position is provided below: :

EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE INTER DPS RANK
DPS MATHS & SCIENCE TALENT EXAM AMIT GUPTA W-O8010 IX-A N
28
LEVEL II JUBIN SINGH W-08024 IX-B Y
60
SHIKHAR GUPTA W-17099 IX-C K
99
SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C B
56
ANANYA DAS W-11158 IX-F K
45

03 December 2018
NATIONAL CREATIVITY OLYMPIAD-2018

The National Creativity Olympiad-2018 was organized by ‘Edu Excellence’ on 28 September 2018 at DPS Rohini. 261 students from classes VI to XI participated in Round 1 out of which 60 students qualified for Round 2. The school has been awarded the ‘CREATIVE SCHOOL AWARD 2018-19’ which includes a cash prize of 30,000. The following students have been ranked and awarded with cash prizes as under:

S.NO. ROLL No. STUDENT NAME ADMN NO. CLASS/SEC NATIONAL RANK PRIZE/ AMNT
1 11741 RIDDHIMA GUPTA W-17146 V-E 7 1000
2 11717 SAKSHAM GOEL W-12090 V-B 10 1000
3 11729 VIVYAN KUMAR W-18096 V-C 11 1000
4 11710 AARNA BHARGAVA W-12001 V-B 15 1000
5 11754 ISHAAN GARG W-16144 VI-B 5 1000
6 11764 SASHVI SINGLA W-11111 VI-C 9 1000
7 11762 ROUNAK BISWAS W-17124 VI-C 13 1000
8 11817 AVEE GOEL W-10145 VII-E 3 7000
9 11799 TIJIL CHHABRA W-15180 VII-C 11 1000
10 11818 EKANSH ARORA W-13146 VII-E 14 1000
11 11801 ABIR CHOPRA W-15156 VII-D 15 1000
12 11814 AARUSH BASU W-18092 VII-E 18 1000
13 11864 MAYANK GOEL W-09075 VIII-D 2 10000
14 11847 UTKARSH GUPTA W-14035 VIII-B 5 1000
15 11849
AAKASH JOON W-09005 VIII-C 8 1000
16 11861 DEVANSH GUPTA W-17113 VIII-D 9 1000
17 11896 SHIKHAR GUPTA W-17099 IX-C 2 10000
18 11907 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F 5 1000
19 11883 JUBIN SINGH W-08024 IX-B 6 1000
20 11908 ANANYA DAS W-11158 IX-F 14 1000
21 11895 KRITYA SINGHAL W-08042 IX-C 15 1000
22 11891 SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C 16 1000
23 11897 YASHIKA GULATI W-13253 IX-C 18 1000
24 11919 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 X-B 1 15000
25 11969 MUDIT GUPTA W-18253 XI-A 2 10000
26 11971 ANUBHAV TANEJA W-06028 XI-B 6 1000
27 11975 KUSH AGGARWAL W-09142 XI-B 7 1000

28 NOVEMBER 2018
VIDYARTHI VIGYANMANTHAN (VVM 2018)

The ‘Vidyarthi VigyanManthan’-a National Talent Search Examination was conducted on 28 and 30th November by the Vigyan Prasar in association with NCERT for the students of classes VI to XI. A total of 96 students enrolled for the exam. The following students who ranked at the school level :

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCHOOL RANK
1 Rounak Biswas W-17124 VI 1
2 Moh. Hussain W-14047 VI 2
3 Yana Vig W-11127 VI 3
4 Tijil Chhabra W-15180 VII 1
5 Abhishree Bhardwaj W-10019 VII 2
6 Moh Bhargava W-10072 VII 3
7 JaagravShakalya W-09131 VIII 1
8 Kavyaa Khanna W-09008 VIII 2
9 Akshat Jain W-09047 VIII 3
10 Jubin Singh W-08024 IX 1
11 Divisha Kaushik W-16171 IX 2
12 AkshitGuota W-17143 IX 3

The District rankers are:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCHOOL RANK
1 Rounak Biswas W-17124 VI 1
2 Moh. Hussain W-14047 VI 2
3 Tijil Chhabra W-15180 VII 3
4 Jubin Singh W-08024 IX 1
5 Divisha Kaushik W-16171 IX 3

The following students were selected to participate in the state level camp:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC
1 Rounak Biswas W-17124 VI
2 Moh. Hussain W-14047 VI
3 Yana Vig W-11127 VI
4 Tijil Chhabra W-15180 VII
5 Abhishree Bhardwaj W-10019 VII
6 Jubin Singh W-08024 IX
7 Divisha Kaushik W-16171 IX

16 NOVEMBER 2018
INTERNATIONAL COMMERCE OLYMPIAD

The International Commerce Olympiad 2018 was organized by Commerce Teachers Foundation on Friday, 16 November 2018 for the students of Class XI. 40 students appeared in the examination. Chinmay Agarwal of XI D Secured 17th RANK with 99.30 percentile.

EVENT NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE POsITION
International Commerce Olympiad 2018 CHINMAY AGARWAL W-06003 XI-D G
17
TANISHI GOYAL W-06116 XI-D N
22
ANSHIT JAIN W-09145 XI-D B
23
ATHUL MADHU NAMBIAR W-18281 XI-D S
40

15 NOVEMBER 2018
REPORT FOR NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD (2018-19)

The National Science Olympiad organised by SOF was held on Thursday, 15-11-18 in the school premises for Classes V to XI. In total, 474 students were registered out of which 423 appeared for the exam.


S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCHOOL RANK INTERNATIONAL RANK AWARDS
1. SADHIL NAUTIYAL W-15143 V-B 1 204 School Gold Medal + Participation Certificate
2. ADITYA GODIYAL W-18097 V-B 2 233 School Silver Medal + Participation Certificate
3. DIVYANSHU W-18109 V-B 3 270 School Bronze Medal + Participation Certificate
4. ROUNAK BISWAS W-17124 VI-C 1 90 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
5. ANIRUDH BUDHWAR W-16176 VI-D 2 125 School Gold Medal + Participation Certificate
6. AANYA KAUSHIK W-11002 VI-D 3 152 School Silver Medal + Participation Certificate
7. YAVI GUPTA W-11094 VI-E 4 316 School Bronze Medal + Participation Certificate
8. ARNAV GUPTA W-11246 VII-C 1 28 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
9. EKANSH ARORA W-13146 VI-E 2 31 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
10. SATVIK GARG W-15168 VII-B 3 143 School Gold Medal + Participation Certificate
11. ABHISHREE BHARDWAJ W-10016 VII-D 4 220 School Silver Medal + Participation Certificate
12. AVIKA JOSHI W-16159 VII-A 5 248 School Bronze Medal + Participation Certificate
13. AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D 1 24 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
14. MAYANK GOEL W-09075 VIII-D 2 42 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
15. AAKASH JOON W-09005 VIII-C 3 180 School Gold Medal + Participation Certificate
16 ANANT GUPTA W-14148 VIII-E 4 330 School Silver Medal + Participation Certificate
17. JAYAN GIRDHAR W-18211 VIII-A 5 342 School Bronze Medal + Participation Certificate
18. G NANDINI W-12198 VIII-B 5 342 School Bronze Medal + Participation Certificate
19. ARYAN MANNA W-08016 IX-B 1 34 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
20. AMIT GUPTA W-08010 IX-A 2 92 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
21. SHIKHAR GUPTA W-17099 IX-C 3 108 School Gold Medal + Participation Certificate
22. ANUSHKA ALLAWADI W-18190 IX-F 4 118 School Silver Medal + Participation Certificate
23. JUBIN SINGH W-08024 IX-B 5 160 School Bronze Medal + Participation Certificate
24. ARPIT VARAHMIHIR W-12226 VI-E 1 15 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
25. ANEESHA BHARDWAJ W-07089 X-C 2 26 Medal of Distinction + Certificate of Distinction
26. VAIBHAV AGRAWAL W-12176 X-B 3 111 School Gold Medal + Participation Certificate
27. TUSHITA BATRA W-07081 X-B 4 112 School Silver Medal + Participation Certificate
28. PARTH AGARWAL W-07081 X-D 5 120 School Bronze Medal + Participation Certificate
29. KUSH AGGARWAL W-09142 XI-B 1 541 School Gold Medal + Participation Certificate
30. MANAS GUPTA W-12204 XI-A 2 559 School Silver Medal + Participation Certificate
31. DEVANSH GUPTA W-12185 XI-B 3 608 School Bronze Medal + Participation Certificate

Number of students who have qualified for the second level of NSO 2018-2019

CLASS NAME OF STUDENT
V 05
VI 03
VII 10
VIII 06
IX 13
X 13
XI 05

31 OCTOBER 2018
NATIONAL GREEN OLYMPIAD EXAMINATION

THE NATIONAL GREEN OLYMPIAD EXAMINATION organized by TERI was held on 31 October 2018 in the school premises. 333 students from classes V to X participated in the Olympiad. Certificates of Distinction were awarded to 5 students and certificates of Merit were awarded to 27 students. The result for the same is as follows:

Sr. No. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION
1 DIVYANSHU
W-18109
V-B
B
CERTIFICATE OF DISTINCTION
2 VIVYAN KUMAR
W-18096
V-C
Y CERTIFICATE OF DISTINCTION
4 JAAGRAV
W-09131
VIII-D
S
CERTIFICATE OF DISTINCTION
5 ANANYA 
W-10131
X-E
S
CERTIFICATE OF DISTINCTION
6 BEEANKKA PARASHAR W-12121
V-A
B
CERTIFICATE OF MERIT
7 DARSH JAIN
W-12028
V-A
N
CERTIFICATE OF MERIT
8 ADITYA GODIYAL
W-18097
V-B
B
CERTIFICATE OF MERIT
9 ANANYA MISHRA
W-17143
V-B
N
CERTIFICATE OF MERIT
10 SHAIVI PATHAK
W-18105
V-B
K CERTIFICATE OF MERIT
11 NAVYA GARG
W-17135
V-C
K
CERTIFICATE OF MERIT
12 RIDHIMA BHATNAGAR
W-12081
V-C
K
CERTIFICATE OF MERIT
13 CHINMAYEE SRIVASTAVA
W-17209
V-D
N
CERTIFICATE OF MERIT
14 SIDDHANT GOVIND
W-12112
V-D
N
CERTIFICATE OF MERIT
15 SIDDHANT GOVIND
W-18102
V-E
Y
CERTIFICATE OF MERIT
16 ISHANA SARAF
W-17215
V-E
N CERTIFICATE OF MERIT
17 RIDDHIMA BHATNAGAR
W-12081
V-C
K CERTIFICATE OF MERIT
18 SIDDHANT JAIN
W-10104
VII-B
G CERTIFICATE OF MERIT
19 TIJIL CHHABRA
W-15180
VII-C
Y CERTIFICATE OF MERIT
20 ABHISHREE BHARDWAJ
W-10019
VII-D
B CERTIFICATE OF MERIT
21 ABIR CHOPRA
W-15156
VII-D
Y CERTIFICATE OF MERIT
22 ADYA GUPTA
W-14018
VIII-A
S CERTIFICATE OF MERIT
23 AHILAAN SAXENA
W-09026
VIII-D
G CERTIFICATE OF MERIT
24 MAYANK GOEL
W-09075
VIII-D
K CERTIFICATE OF MERIT
25 SAADHYA GUPTA
W-09004
VIII-E
N CERTIFICATE OF MERIT
26 SHREYA BUDHWAR
W-16177
VIII-E
S CERTIFICATE OF MERIT
27 MANIT KAUSHIK
W-08045
IX-B
K CERTIFICATE OF MERIT
28 RAGHAV NAGPAL
W-08055
IX-B
B CERTIFICATE OF MERIT
29 SHAURYA BAJAJ
W-08067
IX-C
B CERTIFICATE OF MERIT
30 ANEESHA BHARDWAJ
W-07089
X-C
S CERTIFICATE OF MERIT
31 DAKSH KHILLAN
W-10153
X-D
K CERTIFICATE OF MERIT
32 ARNAV SHUKLA
W-12178
X-E
N CERTIFICATE OF MERIT

19 OCTOBER 2018
MATHS AND SCIENCE TALENT EXAM – LEVEL I

The yearly MATHS AND SCIENCE TALENT EXAM was conducted by DPS Society on 19th October 2018. Students of Class IX from all DPS schools appeared in this prestigious exam. The top 600 students from all schools were selected for the second level. From DPS Rohini out of 207 students, 21 students cleared the first level and were eligible for the second level.

The overall position in the First Level and the respective School rank of the finalists is provided below :

Sr. No. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/ SEC HOUSE POSITION SCHOOL RANK
1 DIVISHA KAUSHIK W-16171 IX-A N 10 1
2 ARYAN MANNA W-08016 IX-B N 25 2
3 AMIT GUPTA W-08010 IX-A N 37 3
4 JUBIN SINGH W-08024 IX-B Y 51 4
5 SHIKHAR GUPTA W-17099 IX-C K 52 5
6 SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C b 91 6
7 KUSHAGRA GUPTA W-13209 IX-F S 132 7
8 MANIT KAUSHIK W-08045 IX-B K 169 8
9 ANUSHKA ALLAWADI W-18190 IX-F N 243 9
10 ANANYA DAS W-11158 IX-F K 338 10
11 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F S 343 11
12 ANSH MANGLA W-18248 IX-F G 344 12
13 MANSI SINGH W-08105 IX-D Y 358 13
14 PRAVARTIKA GANDHI W-08050 IX-D G 372 14
15 CHHAVI RANA
W-18166 IX-A N 406 15
16 PRAPANN NAGPAL W-17101 IX-C N 443 16
17 HARSHITA JAIN W-18167 IX-A S 458 17
18 YASHIKA GULATI W-13253 IX-C B 519 18
19 AVYANSH GUPTA W-08089 IX-A G 547 19
20 ARSHIYA GUPTA W-13194 IX-C G 550 20
21 ADIT GUPTA W-08005 IX-F S 597 21

11 OCTOBER 2018
INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD

The International English Olympiad was organized at Delhi Public School Rohini on Thursday, 11 October 2018 for the Classes V-X. A total of 525 children had enrolled out of which 498 children appeared for the Olympiad.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCHOOL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 TANYA RAO W-18095 V-E 1 167 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
2 KHUSHI KATARIA W-11050 VI-E 1 99 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
3 MOH BHARGAVA W-10072 VII-C 2 98 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
4 UTKARSH GUPTA W-14035 VIII-B 2 74 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
5 BHAVYA THAKRAN W-13153 IX-D 1 53 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
6 DAKSH KHILLAN W-10153 X-D 2 146 SCHOOL GOLD MEDAL+ PARTICIPATION CERTIFICATE
7 YATHAARTH GAGAN GUPTA W-12098 V-D 2 183 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
8 EMAAN CHOPRA W-16212 VI-D 2 215 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
9 KANAV ARORA W-10102 VII-D 3 121 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
10 MAYANK GOEL W-09075 VIII-D 3 76 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
11 SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C 2 59 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
12 NAVYAA SHARMA W-07094 X-C 3 150 SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
13 VIHAAN KULKARNI W-12108 V-A 3 190 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
14 ROUNAK BISWAS W-17124 VI-C 3 317 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
15 EKANSH ARORA
W-13146 VII-E 4 131 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
16 MANOMAY GARG W-14046 VIII-C 4 94 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
17 SURYANSH MADAN W-12162 VIII-C 4 94 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
18 RAGHAV NAGPAL W-08055 IX-B 3 106 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
19 PRAPPAN NAGPAL W-17101 IX-A 3 106 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
20 HIMANI AGARWAL W-07007 X-B 4 178 SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE
21 TRINABH BHATNAGAR W-10025 VII-D 1 38 MEDAL OF DISTINCTION + CERTIFICATE OF DISTINCTION
22 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D 1 32 MEDAL OF DISTINCTION + CERTIFICATE OF DISTINCTION
23 PRIYANSH AHUJA W-12184 X-E 1 58 MEDAL OF DISTINCTION + CERTIFICATE OF DISTINCTION

Number of students who have qualified for the second level of IEO 2018-2019

CLASS NO. OF STUDENTS
V 08
VI 03
VII 18
VIII 15
IX 11
X 07

6 OCTOBER 2018
The BHASKARA AWARD MATHS COMPETITION

The BHASKARA AWARD MATHS COMPETITION ,an Inter School Mathematics Competition is conducted every year by Doon Public School ,PaschimVihar , New Delhi forthe students of classes IV to IX (in 3 categories) to test their mathematical skills .This year the 15th Bhaskara Award Maths Competition 2018 was conducted on 6.10.2018 at the Doon Public School ,PaschimVihar. 18 students from our school appeared for the same. The students who were rank holders are as follows :

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 SHAURYA BISHT W-18108 V-E 3 (Group 1) - A certificate and cash award of Rs. 1000
2 JUBIN SINGH W-08024 IX-B 1 (Group 3) - A certificate and cash award of Rs. 1500

28 SEPTEMBER 2018

NATIONAL CREATIVITY OLMPIAD-2018

NATIONAL CREATIVITY OLMPIAD-2018 was held on Friday, 28 September 2018 at DPS ROHINI for Classes V-XI. 261 students appeared for the exam. 60 students have qualified for Level II.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC
1 VIVYAN KUMAR W-18096 V-C
2 RIDDHIMA GUPTA W-17146 V-E
3 SAKSHAM GOEL W-12090 V-B
4 AARNA BHARGAVA W-12001 V-B
5 DIVYANSHU W-18109 V-B
6 SHAURYA BISHT W-18108 V-E
7 NAVYA GARG W-17135 V-C
8 TANYA RAO W-18095 V-E
9 VENYA AGRAWAL W-12111 V-B
10 LEISHA GUPTA W-17206 V-E
11 ISHANA SARAF W-17215 V-E
12 SHAIVI PATHAK W-18105 V-B
13 ROUNAK BISWAS W-17124 VI-C
14 SASHVI SINGLA W-11111 VI-C
15 JIAH BAJAJ W-11040 VI-C
16 ANIRUDH BUDHWAR W-16176 VI-D
17 SANYAM MATHUR W-16231 VI-C
18 ISHAAN GARG W-16144 VI-B
19 SATVIK GARG W-15168 VII-B
20 AVEE GOEL W-10145 VII-E
21 ABHISHREE BHARDWAJ W-10019 VII-D
22 TIJIL CHHABRA W-15180 VII-C
23 ARNAV GUPTA W-11246 VII-C
24 ANUSHREE JAIN W-15179 VII-E
25 MOH BHARGAVA W-10072 VII-C
26 ABIR CHOPRA W-15156 VII-D
27 AARUSH BASU W-18092 VII-E
28 KSHITIJ JHA W-15165 VII-E
29 ANIRUDH JAIN W-10068 VII-B
30 GUNITA GUPTA W-18088 VII-B
31 EKANSH ARORA W-13146 VII-E
32 SIDDHANTA JAIN W-10104 VII-B
33 MUSKAAN BHATIA W-10095 VII-D
34 MAHI ARORA W-10078 VII-E
35 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII-D
36 AAKASH JOON W-09005 VIII-C
37 DEVANSH GUPTA W-17113 VIII-D
38 UTKARSH GUPTA W-14035 VIII-B
39 MAYANK GOEL W-09075 VIII-D
40 ARKISH GUPTA W-14054 VIII-B
41 UTKARSH AGGARWAL W-10124 VIII-B
42 ANGAD SINGH BHASIN W-09099 VIII-B
43 ARNAV BHAYANA W-09090 VIII-C
44 KRITYA SINGHAL W-08042 IX-C
45 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F
46 JUBIN SINGH W-08024 IX-B
47 SHAURYA BAJAJ W-08067 IX-C
48 ANANYA DAS W-11158 IX-F
49 MANIT KAUSHIK W-08045 IX-B
50 SHIKHAR GUPTA W-17099 IX-C
51 YASHIKA GULATI W-13253 IX-C
52 AKARSHI GOEL W-11187 IX-D
53 KHUSHI W-18179 IX-F
54 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 X-B
55 ANANYA W-10131 X-E
56 ISHITA YADAV W-11168 XI-B
57 AADITYA JAIN W-06171 XI-A
58 MUDIT GUPTA W-18253 XI-A
59 ANUBHAV TANEJA W-06028 XI-B
60 KUSH AGGARWAL W-09142 XI-B

19 AUGUST 2018
PRE – REGIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD (PRMO)

Pre –Regional Mathematics Olympiad (PRMO) -2018 is the first step in the selection of the Indian Team for the International Olympiad. PRMO was organized by Mathematics Teacher’s Association (India) MTA(I) on Sunday, August 19, 2018 at Kendriya Vidyalaya Delhi Cantt for Classes VIII – XII. Five students qualified PRMO and will appear for RMO on October 7,2018.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARDS
1 AKSHIT GUPTA W-09143 IX-F Qualified PRMO & will appear for RMO
2 ANUSHKA JAIN W-12200 X-D
3 MANAS GUPTA W-12204 XI-A
4 SAKSHAM CHAUHAN W-09215 XI-B
5 AMAN MAHENDROO W-05060 XII-A

06 JULY 2018
DPS SCIENCE & MATHEMATICS TALENT EXAMINATION 2017-18 (Level II)

DPS Society organizes DPS Science & Mathematics Talent Examination in collaboration with Science Olympiad Foundation (SOF) exclusively for Class IX Students of all the DPS. Level II Examination (2017-18) was held on Sunday, 17 December, 2017.

The nine students from our school who appeared for the same (at DPS, Dwarka) were awarded with Certificates of Merit.

Result of the students who are among the top 121 meritorious rankers is as follows:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE TOTAL MARKS INTER DPS RANK AWARDS
1 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 IX-B N 69 24 Certificate of Merit + Rs 1000
2 ANUSHKA JAIN W-12200 IX-D G 65 62 Certificate of Merit + Rs 1000
3 ANEESHA BHARDWAJ W-07089 IX-C S 61 108 Certificate of Merit + Rs 1000

These three students attended a higher level enrichment programme of 6 days organized by the DPS Society from Monday, 21 May 2018 to Saturday, 26 May 2018 at the HRD Centre, Dwarka Campus, New Delhi.

21–29 MAY 2018
TIMES NIE SUMMER TRAINING PROGRAMME

Soumya Goel Jain of class XI D had qualified for the Times NIE Summer Training Programme 2018-19.The training was held from 21 May – 29 May 2018.The programme gave her an opportunity to experience the making of the newspaper at the world class TOI Press. Moreover, she also got a chance to interact with accomplished editors and reporters of The Times of India – Student Edition to get a hands on experience in journalism.

21-26 MAY 2018
ACADEMIC CAMP HELD AT HRD CENTRE DPS-DWARKA

An academic camp was conducted for students who had cleared level-II of the DPS Science and Maths Talent Examination from Monday, 21 May, 2018 to Saturday, 26 May, 2018 at HRD Center, DPS Dwarka Campus. The Academic Camp included lectures by distinguished academicians, Hands on activities and a visit to the National Science Centre. The following students attended the six day academic camp:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC HOUSE
1. ARPIT VARAHMIHIR W-12226 X-B N
2. ANEESHA BHARDWAJ W-07089 X-C S
3. ANUSHKA JAIN W-12200 X-D G

15 MAY 2018
JUNIOR SCIENCE TALENT SEARCH EXAMINATION (JSTSE) – 2018

JSTSE is conducted by the Science Branch of Department of Education, Delhi every year usually in the month of January, for the students of class IX. Students who have scored at least 65% in VIII are eligible for this test. The examination consists of two papers:-


  • General knowledge – 50 questions – 50 minutes
  • General Science and Mathematics – 150 questions – 150 minutes
  • very year a total of 150 students receive JSTSE scholarship across Delhi & NCR.

This year the examination was held on Sunday, 28th January 2018. The venue was Shaheed Captain Anuj Nayyar Government School, Block B2, Janakpuri, New Delhi-110058. The total number of students that enrolled from our school was 144 while 85 students appeared for the examination.

The details of the students who qualified the examination are as follows:-

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 IX-B 12
2 AKSHAT JHA W-10195 IX-B 12
3 ANANYA W-10131 IX-E 18
4 ANEESHA BHARDWAJ W-07089 IX-C 23

13 MAY 2018
NATIONAL TALENT SEARCH EXAMINATION 2018

The final level of the NTSE 2018 was held on 13 May 2018. Anubhav Taneja has successfully qualified the same and has been awarded a scholarship of Rs.1250 per month.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC AWARD
1 ANUBHAV TANEJA W-06028 XI-B AWARD LETTER, CERTIFICATE OF MERIT AND SCHOLARSHIP OF RS.1250 PER MONTH

12-13 MAY 2018
VIDYARTHI VIGYAN MANTHAN [2017-2018]

The National level of VVM was held on 12-13 May 2018 at the DAE Convention Centre, Bhabha Atomic Research Centre, Mumbai. Moh Bhargava made us proud by winning the title of ‘The Himalayan’, which is given to top three rankers of each class. There were 46 Students from all over India and 2 from each state were shortlisted for the same.

The exam was held at various levels over two days. There was an ice breaking activity where the children were divided into groups of four. There were events/evaluations to test the students leadership qualities, like puzzling, gaming, and some surprise events.

On day 2 experiments were given from Physics, Chemistry, Biology and Maths.

The exam was conducted at four levels.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 Moh Bhargava W-10072 VI-C 1 VVM II Position National Level

16 APRIL 2018
NSTSE (2017-18)

NSTSE, organized by Unified Council was held on Wednesday 24 January 2018.
370 students from Classes V to XI appeared for the exam.
The result is as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK POSITION AWARD
1 Rounak Biswas W-17124 V-C 13 Class Rank I Medal & Certificate of Appreciation
2 Mohammad Hussain Murtaza W-14047 V-E 14 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
3 Aanya Kaushik W-11002 V-D 22 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
4 Arnav Gupta W-11246 VI-C 04 Class Rank I Medal & Certificate of Appreciation
5 Satvik Garg W-15168 VI-B 11 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
6 Advit Agarwal W-15154 VI-B 15 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
7 Ahilaan Saxena W-09026 VII-D 01 STATE RANK I Class Rank I CD, Medal & Certificate of Appreciation
8 Aakash Joon W-09005 VII-C 03 STATE RANK III Class Rank II CD, Medal & Certificate of Appreciation
9 Devansh Gupta W-17113 VII-D 14 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
10 Aryan Manna W-08016 VIII-A ** NATIONAL ACHIEVER (ALL INDIA RANK 97) Class Rank I CD, Olympiad Book, Medal & Certificate of Appreciation
11 Samyak Jain W-11134 VIII-D 07 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
12 Kushagra Gupta W-13209 VIII-B 17 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
13 Aneesha Bhardwaj W-07089 IX-C 11 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
14 Akshat Jha W-10195 IX-B 11 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
15 Arpit Varahmihir W-12226 IX-B 21 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
16 Devansh Gupta W-12185 X-B 01 STATE RANK IClass Rank I CD, Medal & Certificate of Appreciation
17 Gautam Tayal W-06193 X-E 11 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
18 Anubhav Taneja W-06028 X-E 14 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
19 Rachita Saha W-05047 XI-C (PCM) 02 STATE RANK II Class Rank I CD, Medal & Certificate of Appreciation
20 Yuvam Kulkarni W-05019 XI-A (PCM) 06 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation
21 Ritik W-17229 XI-C (PCM) 09 Class Rank III Medal & Certificate of Appreciation
22 Suvrat Jain W-05013 XI-B (PCB) 01 STATE RANK I Class Rank I CD, Medal & Certificate of Appreciation
23 Jonaakey Sarkar W-05044 XI-B (PCB) 07 Class Rank II Medal & Certificate of Appreciation

05 APRIL 2018
NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD

2nd LEVEL National Science Olympiad organised by Science Olympiad Foundation was held on Sunday, 11 February 2018. 53 students from class 5 to 11 appeared, 5 students won the following awards.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC OBTAINED MARKS ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 Rounak Biswas W-17124 V-A 43 15 424 Certificate of Zonal Excellence
2 Tijil Chhabra W-15180 VI-C 44 21 362 Certificate of Zonal Excellence
3 Amit Gupta W-08010 VIII-D 42 21 346 Certificate of Zonal Excellence
4 Ishita Yadav W-11168 X-B 43 11 128 Certificate of Zonal Excellence
5 Suvrat Jain W-05013 XI-B 31 20 115 Certificate of Zonal Excellence

Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana [April 2018]

Level II of the Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana Exam was conducted in the months of Jan – Feb 2018.
Out of four students who appeared for the exam, three students qualified the examination.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ALL INDIA RANK
1 MEHUL ARORA W-12233 XI-A 560
2 YUVAM KULKARNI W-05019 XI-A 460
3 BHARAT GOYAL W-10237 XII-A 1545

They will be awarded scholarship of Rs.5000 - 7000/- per month if they pursue their higher studies in Pure Sciences.

20 MARCH 2018
DELF JUNIOR EXAMINATIONS

The French Institute in India (Embassy of France) organised DELF Junior Examinations 2017 (Level A1 and A2) at DPS Mathura Road on 7 and 8 December 2017. Twenty five students from classes IX and X appeared for the same and achieved the following scores:

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC SCORE (%
1 Ananya Kedia W-14001 IX-D 91.5
2 Anushka Jain W-12200 IX-D 87.5
3 Bhavya Gupta W-14237 IX-D 89.5
4 Charvi Maini W-07099 IX-D 82
5 Daksh Khillan W-10153 IX-D 90.5
6 Himanshi Aggarwal W-07002 IX-D 83.5
7 Ishita Rana W-12207 IX-D 93.5
8 Nikita Aggarwal W-07032 IX-D 88
9 Palak Jain W-07005 IX-D 80.5
10 Pragun Sikri W-07057 IX-D 86
11 Priyamvada Rajpal W-09155 IX-D 85.5
12 Raksh Kalra W-12165 IX-D 89
13 Ria Kundra W-17211 IX-D 89.5
14 Siya Gupta W-07011 IX-D 87
15 Vrinda Khandelwal W-07008 IX-D 79
16 Anusha Aggarwal W-06111 X-C 79
17 Eesha Gupta W-06038 X-C 86
18 Ruchit Chaudhary W-11164 X-C 65
19 Sonal Jain W-10205 X-C 74.5
20 Samriddhi Jain W-06104 X-D 84
21 Molina Singh W06084 X-D 86
22 Saashi Jain W-12170 X-D 78.5
23 Sadhvi Bhan W-06015 X-D 74.5
24 Vaaruni Venkatesh W-06035 X-D 86.5
25 Shivam Dheer W-09138 X-D 68

20 JANUARY 2018
XXXIV MANAVSTHALI MATHS TALENT TEST 2018

XXXIV Manavsthali Maths Talent Test-2018 was organised by Manavsthali School on 20.01.18. Out of the 29 students who participated from our school 25 students figure in the Merit list. Mayank Goel of class VII and Samyak Jain of class VIII won the Gold Medal, 8 students won the Silver Medal, 8 students bagged the Bronze Medal and 6 students received Certificates of Merit.

S.NO NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC HOUSE POSITION
1 Arjun Gupta W-13213 VI N Silver Medal
2 Avee Goel W-10145 VI B Silver Medal
3 Moh Bhargava W-10072 VI Y Bronze Medal
4 Tijil Chabbra W-15180 VI Y Bronze Medal
5 Arnav Gupta W-11246 VI K Bronze Medal
6 Mayank Goel W-09075 VI K Gold Medal
7 Aakash Joon W-09005 VII S Silver Medal
8 Devansh Gupta W-17113 VII N Bronze Medal
9 Ahilaan Saxena W-09026 VII G Bronze Medal
10 Samyak Jain W-11134 VIII B Gold Medal
11 Arnab Goel W- VIII Y Silver Medal
12 Jubin Singh W-08024 VIII Y Silver Medal
13 Kushagra Gupta W-13209 VIII S Silver Medal
14 Divisha Kaushik W-16171 VIII N Bronze Medal
15 Ananya W-10131 IX S Silver Medal
16 Arpit Varahmihir W-12226 IX N Silver Medal
17 Parth Agarwal W-07075 IX K Merit Certificate
18 Anoushka Jain W-12200 IX G Merit Certificate
19 Akshaj Halder W-14051 IX G Merit Certificate
20 Anubhav Taneja W-06028 X G Bronze Medal
21 Kanav Bhatnagar W-05118 XI B Bronze Medal
22 Mehul Arora W-12233 XI K Merit Certificate
23 Yuvam Kulkarni W-05019 XI S Merit Certificate
24 Vaibhav Jha W-15169 XI B Merit Certificate
25 Kunal Jain W-05113 XI S1 Merit Certificate

07 JANUARY 2018
INOI-2018 (Indian National Olympiad in Informatics)

The Indian National Olympiad in Informatics, 2018 (INOI-2018) took place on Sunday, 7 January 2018. Thirty one students from all over India have qualified for the International Olympiad in Informatics Training Camp, 2018 (IOITC-2018). The purpose of the camp is to select the Indian team for the International Olympiad in Informatics 2018 (IOI-2018). The camp will be held in the month of May.

The following students from our school are among the 31 students who have been selected for the IOITC-2018:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC ACHIEVEMENT
1 SIDDHANT JAIN W-10136 XII-A QUALIFIED FOR IOITC-2018
2 KUNAL JAIN W-05113 XII-A

11 FEBRUARY 2018
INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

The 2nd level of INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD organized by SOF was conducted on Sunday, 11-02-2018 at S. D. Public School, Pitampura. 73 students qualified for level II exam from classes V to XII. The result of the exam is as follows:

Arjun Gupta secured Zonal rank 1 and International rank 3 and was awarded cash prize of Rs 10,000, an International Bronze Medal and a Certificate of Outstanding Performance.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ISHAN GARG W-14047 V-B 6 64 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
2 MOHAMMAD HUSSAIN MURTAZA W-14047 V-B 7 75 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
3 ADIT GUPTA W-17105 V-B 14 250 Certificate of Zonal Excellence
4 UTKARSH GUPTA W-17114 V-B 19 290 Certificate of Zonal Excellence
5 GATIK DABAS W-11037 V-D 23 323 Certificate of Zonal Excellence
6 ARJUN GUPTA W-13213 VI-C 1 3 Rs 10,000 + International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance
7 AVIKA JOSHI W-16159 VI-A 21 196 Certificate of Zonal Excellence
8 AURUM MANDAL W-13212 VI-A 26 327 Certificate of Zonal Excellence
9 AAKASH JOON W-09005 VII-C 7 126 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
10 DEVANSH GUPTA W-17113 VII-D 14 334 Certificate of Zonal Excellence
11 AHILAAN SAXENA W-09026 VII-D 18 411 Certificate of Zonal Excellence
12 MAYANK GOEL W-09075 VII-D 19 412 Certificate of Zonal Excellence
13 JUBIN SINGH W-08024 VIII-E 7 70 Gifts worth Rs 1000 + Certificate of Zonal Excellence
14 ARNAB GOYAL W-08011 VIII-D 12 120 Certificate of Zonal Excellence
15 ANANYA DAS W-11158 VIII-B 13 122 Certificate of Zonal Excellence
16 DIVISHA KAUSHIK W-16171 VIII-D 17 156 Certificate of Zonal Excellence
17 EDHA BANSAL W-17106 VIII-A 20 200 Certificate of Zonal Excellence
18 SAMYAK JAIN W-11134 VIII-D 21 213 Certificate of Zonal Excellence
19 AMIT GUPTA W-08010 VIII-D 24 235 Certificate of Zonal Excellence
20 ARPIT VARAHMIHIR W-08010 IX-B 11 62 Certificate of Zonal Excellence

2nd LEVEL IEO RESULT 2017-2018

The second level of International English Olympiad was conducted by Science Olympiad Foundation. 47 students appeared for the second level and the result is as follows:

S.NO. NAME CLASS MARKS OBTAINED ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ANIRUDH BUDHWAR V-D 40 24 601 CERT. OF ZONAL EXCELLENCE
2 ANOUSHKA MANCHANDA VII-E 50 4 48 Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
3 RONNIE GUPTA VIII-C 51 17 167 CERT. OF ZONAL EXCELLENCE
4 ANUSHA AGGARWAL X-C 47 18 133 CERT. OF ZONAL EXCELLENCE

AWARD OF SCHOLARSHIP OF EXCELLENCE IN ENGLISH (S.E.E) (2017-18)

The Science Olympiad Foundation (SOF) awards Scholarship of Excellence in English every year. Under this scheme a scholarship of Rs. 5,000/- each is awarded to 120 students across India. Sadhvi Bhan of Class X was the recommended candidate from Delhi Public School Rohini for this scholarship on the basis of her academic performance and language proficiency. She is a proud recipient of the scholarship among the 120 candidates selected by the SOF.

5 NOVEMBER 2017
National Talent Search Examination 2017-18

The National Talent Search Examination2017- 2018 was held on Sunday, 5 November 2017. A total of 81 students appeared for the exam organized by The Directorate of Education, Delhi, wherein Anubhav Taneja of Class X qualified the First level -

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC STATE RANK AWARD
1 Anubhav Taneja W-06028 X-E - Qualified for the second Level to be held in May 2018

10 FEBRUARY 2018
RAMANUJAN SOCIETY OF BORN MATHEMATICIANS INTER SCHOOL MATHEMATICS TALENT EXAMINATION

Students from classes V, VIII and X appeared for the Inter School Mathematics Competition 2018 organised by Modern School Vasant Vihar on Saturday, 10 February 2018.

A group of 10 students from Class V scored an average of 84.10% and were placed at 2nd position. Adit Gupta bagged State Rank 1 in the Competition at Class V level with 95%. A group of 10 students from Class VIII scored an average of 74.9% and were placed at 2nd position while the Class X group of students were placed at the 7th position.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO CLASS/SEC STATE RANK
1 ADIT GUPTA W-17105 V-B FIRST

30 JANUARY 2018
NATIONAL CYBER OLYMPIAD [2017-2018]

The National Cyber Olympiad organized by SOF was conducted on Tuesday, 30 January 2018 in the school premises. Out of the 198 students who appeared for the examination from classes V to XI, 7 students won the Gold medal, 6 students won the Silver medal, 6 students won the Bronze medal and 12 students bagged awards at the zonal level.

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC ZONAL RANK INTERNATIONAL RANK AWARD
1 ANIRUDH BUDHWAR W-16176 V-D 36 194 School Gold Medal + Participation Certificate
2 ABHINAV THAKRAN W-11004 V-B 41 202 School Silver Medal + Participation Certificate
3 EMAAN CHOPRA W-16212 V–D 47 216 School Bronze Medal + Participation Certificate
4 ARNAV GUPTA W-11246 VI-C 1 33 Rs. 5,000 + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence
5 AVIKA JOSHI W-16159 VI–A 2 45 Rs. 2,500 + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence
6 SATVIK GARG W-15168 VI–B 12 78 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
7 AURUM MANDAL W-13212 VI-A 64 242 School Gold Medal + Participation Certificate
8 ABHILASHA DUTTA W-10200 VI-A 73 264 School Silver Medal + Participation Certificate
9 MOH BHARGAVA W-10072 VI–C 76 271 School Bronze Medal + Participation Certificate
10 MAYANK GOEL W-09075 VII–D 4 36 Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
11 AAKASH JOON W-09005 VII–C 6 39 Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
12 JAAGRAV SHAKALYA W-08016 VII–D 22 94 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
13 AHILAAN SAXENA W-09026 VII–D 27 101 School Gold Medal + Participation Certificate
14 SUHANI DADHICH W-09024 VII-C 44 164 School Silver Medal + Participation Certificate
15 ARCHIT SINHA - VII-A 49 174 School Bronze Medal + Participation Certificate
16 SHAURYA BAJAJ W-08067 VIII–C 18 85 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
17 JUBIN SINGH W-08024 VIII–E 25 104 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
18 ANANYA DAS W-11158 VIII–B 31 118 School Gold Medal + Participation Certificate
19 KUSHAGRA GUPTA W-13209 VIII–B 39 137 School Silver Medal + Participation Certificate
20 EDHA BANSAL W-17106 VIII–A 43 150 School Bronze Medal + Participation Certificate
21 ANEESHA BHARDWAJ W-07089 IX–C 12 73 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
22 DAKSH KHILLAN W-10153 IX–D 17 99 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
23 HIMANI AGARWAL W-07007 IX–B 18 100 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
24 AKSHAT JHA W-10195 IX–B 19 105 Medal of Distinction + Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence
25 ARNAV SHUKLA W-12178 IX-E 36 144 School Gold Medal + Participation Certificate
26 BHAVYA GUPTA - IX–D 57 186 School Silver Medal + Participation Certificate
27 TANISHQ GUPTA - IX–B 60 189 School Bronze Medal + Participation Certificate
28 RUCHIT CHOUDHARY W-11164 X–C 60 225 School Gold Medal + Participation Certificate
29 RAGHAV MATHUR W-05056 XI–A 35 123 School Gold Medal + Participation Certificate
30 YUVAM KULKARNI W-05019 XI–A 68 193 School Silver Medal + Participation Certificate
31 VAIBHAV JHA W-15169 XI–A 70 196 School Bronze Medal + Participation Certificate

27 JANUARY 2018
ARYABHATTA MATHEMATICS COMPETITION

The 35th Inter School Aryabhatta Mathematics Competition was conducted on 27 January, 2018 by Summer Fields School, Kailash Colony. Students of classes V, VIII and XI appeared for the prestigious competition from approximately 141 schools across Delhi and NCR Delhi Public School Rohini bagged the overall III position in Class V, IV position in Class VIII and VI position in Class XI.

Students who were awarded for the same are as follows:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC AWARD
1 PIHU BHATTACHARJEE W-11065 V-A MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
2 AANYA KAUSHIK W-11002 V-D MEMENTO AND CERTIFICATE OF MERIT
3 ADIT GUPTA W-17105 V-B CERTIFICATE OF MERIT
4 EKAANSH GABA W-11105 V-B CERTIFICATE OF MERIT
5 JUBIN SINGH W-08024 VIII-E CERTIFICATE OF MERIT
6 AMIT GUPTA W-08010 VIII-D CERTIFICATE OF MERIT
7 ARNAB GOYAL W-08011 VIII-D CERTIFICATE OF MERIT

7 JANUARY 2018
INOI-2018 (Indian National Olympiad in Informatics)

The Indian National Olympiad in Informatics, 2018 (INOI-2018) took place on Sunday, 7 January, 2018. 31 students from all over India have qualified for the International Olympiad in Informatics Training Camp, 2018 (IOITC-2018). The purpose of the camp is to select the Indian team for the International Olympiad in Informatics, 2018 (IOI-2018). The camp will held in the month of May.

The following students from our school are amongst the 31 students who have been selected for theIOITC-2018:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN. NO. CLASS/SEC ACHIEVEMENT
1 SIDDHANT JAIN W-10136 XII-A QUALIFIED FOR IOITC-2018
2 KUNAL JAIN W-05113 XII-A

26 Nov & 5 Dec 2017
VIDYARTHI VIGYAN MANTHAN (VVM 2017)

‘Vidyarthi Vigyan Manthan’- A National Talent Search Examination is conducted by Vigyan Prasar in association with NCERT for students from classes VI to XI.

The students used their own electronic device and internet connection where the VVM App was installed and was brought to school on the scheduled dates.

Total 185 students enrolled for the exam. The exam was conducted in school which was geo-taggaed on 26 November and 5 December 2017 in Phase-1 and Phase-2 respectively.

Phase-2 was a re-conduct of the exam for those who were unsuccessful in submitting the online exam in Phase-1 due to problem in the App.

In Phase-1, 127 students appeared for the exam out of which 58 students could submit successfully. Phase-2 had 127 students in the list provided by VVM out of which 67 students appeared for the exam.

The following students were ranked at school level class-wise:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 MOH BHARGAVA W-10072 VI
2 TIJIL CHHABRA W-15180 VI
3 SIDDHANTA JAIN W-10104 VI
4 AHILAAN SAXENA W-09026 VII
5 AAKASH JOON W-09005 VII
6 DEVANSH GUPTA W-17113 VII
7 KUSHAGRA GUPTA W-13209 VIII
8 AKSHIT GUPTA W-09143 VIII
9 MANIT KAUSHIK W-08045
VIII
10 ANANYA W-10131
IX
11 ARPIT VARAHMIHIR W-12226
IX
12 ANEESHA BHARDWAJ W-07089
IX
13 ISHITA YADAV W-11168 X
14 SAUMYA CHAUHAN W-09216 X
15 SAKSHAM CHAUHAN W-09215 X

The following students were ranked at district level class-wise:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 MOH BHARGAVA W-10072 VI I
2 TIJIL CHHABRA W-15180 VI II
3 AHILAAN SAXENA W-09026 VII I
4 AAKASH JOON W-09005 VII III
5 KUSHAGRA W-13209 VIII I
6 AKSHITA GUPTA W-09143 VIII III
7 ANANYA W-10131 IX I
8 ARPIT VARAHMIHIR W-12226 IX II
9 ISHITA YADAV W-11168 X II
10 SAUMYA CHAUHAN W-09216 X III
11 RITIK W-17229 XI I

The following students were selected for participation in State Level Camp:

S.NO. NAME OF THE STUDENT ADMN NO. CLASS/SEC STATE RANK
1 MOH BHARGAVA W-10072 VI
2 TIJIL CHHABRA W-15180 VI
3 AHILAAN SAXENA W-09026 VIII
4 KUSHAGRA W-13209 VIII
5 ANANYA W-10131 IX
6 RITIK W-17229 XI


.